Rolety materiałowe – jak czyścić
6 kwietnia, 2020
Tarasy drewniane – sposoby zabezpieczania
17 kwietnia, 2020

Żaluzje bambusowe oraz drewniane doskonale sprawdzają się w każdego rodzaju pomieszczeniach, a więc zarówno tych wykończonych w tradycyjnym stylu jak i nowoczesnym. Żaluzje bambusowe są częstą alternatywą dla żaluzji drewnianych i odwrotnie, a to, że są wykonane z naturalnych materiałów sprawia, że stale zyskują na popularności. Żaluzje wprowadzają do pomieszczenia odrobinę naturalności, która w ostatnim czasie jest jednym z największych trendów. Coraz więcej osób decyduje się na założenie żaluzji bambusowych lub drewnianych ze względu na ich długi okres użytkowania, a więc funkcjonalność. Aby użytkowanie żaluzji było jak najdłuższe wymagają one odpowiedniej konserwacji.

Szczotka do kurzu

Bardzo ważną zasadą w przypadku konserwacji żaluzji jest ich systematyczne czyszczenie, ponieważ głównym osadem, jaki na nich powstaje jest kurz, który jest nieuniknionym rodzajem brudu w pomieszczeniach, szczególnie latem, kiedy okna są dużo częściej otwierane, często na całe dnie oraz noce, a mieszkanie znajduje się blisko drogi, placu zabaw lub innych publicznych miejsc. Do czyszczenia zabrudzeń z kurzu świetnie sprawdzi się odpowiednia szczotka do kurzu. Wystarczy zasłonić okno i skierować lamele żaluzji do dołu, następnie oczyścić ich powierzchnię wcześniej wspomnianą szczotką. Aby wyczyścić żaluzję z drugiej strony należy skierować lamele żaluzji w drugą stronę, tym razem do domu i powtórzyć czynność. Sposób użycia szczotki jest dobry w przypadku, kiedy żaluzje oczyszczane są często, jednak należy pamiętać, że kurz strącony z powierzchni żaluzji nie pozostaje w całości na szczotce, a duża jego część może osiadać na podłodze i meblach.

Sucha lub mokra ściereczka

Żaluzje bambusowe oraz drewniane można oczyścić z kurzu również zwykłą ściereczką, jednak aby dotrzeć nią w każde miejsce całej żaluzji należy czyścić jej lamele pojedynczo, co jest dość pracochłonne. Ciekawym domowym sposobem przy czyszczeniu żaluzji w ten sposób jest nałożenie skarpetki na rękę i przetarcie kolejnych elementów żaluzji delikatnie zaciśniętą na nich dłonią. Przy przecieraniu żaluzji, a także usunięciu z niej większych zabrudzeń świetnie sprawdzą się specjalne mokre ściereczki do powierzchni drewnianych, a w przypadku, kiedy takich nie posiadamy można użyć delikatniej wilgotnej ściereczki z mikrofibry.

Ważne porady i wskazówki

Żaluzje bambusowe i drewniane wymagają specjalnych sposobów konserwacji, dlatego należy zwrócić uwagę na parę istotnych zasad, które pozwolą na użytkowanie żaluzji przez wiele lat. Jedną z najważniejszych zasad przy czyszczeniu żaluzji jest usuwanie brudu delikatnie wilgotną ściereczką, ponieważ zbyt duże użycie wody może wpłynąć na stałe odkształcenie elementów żaluzji, przez co powstaną niechciane wybrzuszenia na jej powierzchni. Z tego samego opisanego powodu nie powinno się wkładać elementów żaluzji do wody. Detergenty jakie mogą być użyte przy czyszczeniu powierzchni żaluzji bambusowych i drewnianych to specjalne środki przeznaczone do drewna, nie powinno się zatem stosować wszelkich innych płynów. Zaleca się czyszczenie żaluzji na sucho i tylko w przypadku konieczności stosowanie czyszczenia na mokro. Ze względu na wcześniejsze zabezpieczenie żaluzji wystarczy oczyszczać je z kurzu suchą ściereczką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook