Jaki materiał wybrać na posadzkę na balkonie?
23 stycznia, 2020
Jaka jest różnica pomiędzy roletami a żaluzjami okiennymi?
13 lutego, 2020

Styl prowansalski wywodzi się ze znanej wszystkim pięknej krainy historycznej na południu Francji. Swoją popularność zawdzięcza jasnym kolorom, różnym starannie dobrany drobiazgom i stosowaniu naturalnych materiałów. Jak zaprojektować swoje mieszkanie w stylu prowansalskim i jaką podłogę do niego wybrać?

Jakie są główne cechy wnętrz w stylu prowansalskim?

Wnętrza wzorowane na tych ze słonecznej Prowansji obfitują w odcienie bieli, beży, brązów, pastelowe jasne żółcie, zielenie, błękity i fiolety imitujące kolor wrzosów. Dodatkowym akcentem są oczywiście kwieciste wzory, porcelanowe lub ceramiczne figurki, delikatne zasłony i firanki oraz meble koniecznie drewniane z żeliwnymi lub mosiężnymi zdobieniami. Właśnie w stylu prowansalskim stare meble, na których wyraźnie widać ząb czasu zyskują swoje drugie życie i odgrywają pierwszoplanową rolę. Jeśli jesteśmy posiadaczami nowych mebli, nic nie stoi na przeszkodzie, aby celowo je postarzyć. Wystarczy użyć papieru ściernego, zetrzeć farbę i wydobyć naturalne piękno drewna. W pomieszczeniach w stylu prowansalskim bardzo dużą rolę odgrywa światło. Prowansja to słoneczna kraina, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim oświetleni naszego mieszkania, wykorzystując do tego drewniane lub wiklinowe żyrandole lub materiałowe abażury.

Jaka podłogę wybrać do wnętrz w stylu prowansalskim?

Jak pisaliśmy wcześniej styl prowansalski lubuje się w naturalnych materiałach, głównie w drewnie i kamieniu. Nic też dziwnego, że podłoga w tym stylu koniecznie musi być drewniana. Podłoga w stylu prowansalskim powinna być wykonana z naturalnego bądź bielonego drewna. Dodatkowo powinna posiadać delikatne skazy, wyraźnie sęki. Dobrym pomysłem będą również podłogi ręcznie postarzane przez szczotkowanie. Jeśli stawiamy na podłogę drewnianą z drewna naturalnego szukajmy podłóg jesionowych lub dębowych, które należą do najjaśniejszych gatunków. W stylu prowansalskim podłóg drewnianych nie przykrywa się dywanem, dlatego też wybierzmy podłogę olejowaną, która nada wnętrzom ciepła i przytulności.

Jeśli natomiast nie dysponujemy sporym budżetem, a marzy nam się podłoga w stylu prowansalskim z pewnością powinniśmy postawić na panele podłogowe. Szeroka gama wzorów i kolorów pozwoli wybrać nam takie panele podłogowe, które dla mniej wprawnego oka z powodzenie będą imitowały naturalne drewno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook