Jak zadbać o drewniany taras zimą?
8 listopada, 2020
Czym czyścić blat kuchenny
23 listopada, 2020

Tworzenie tarasu podobnie jak wybór rodzaju podłogi, mebli do mieszkania oraz elewacji wymaga określenia wymagań i znalezienia najbardziej odpowiedniego rozwiązania. W przypadku, kiedy remontujemy dom lub przeprowadzamy prace na zewnątrz, decyzje dotyczą nie tylko samych kształtów konstrukcji, ale również materiałów z jakiego zostaną wykonane. Taras jest niezwykle ważnym miejscem w każdym domu. Nie ma nic lepszego niż popołudniowy odpoczynek na tarasie w ogrodzie po ciężkim dniu w pracy. Relaks jaki towarzyszy Nam przy przesiadywaniu na tarasie sprawia, że chcielibyśmy móc cieszyć się nim jak najdłużej. Tarasy wykonywane są z drewna, co oznacza w przypadku tradycyjnych desek drewnianych istnieje konieczność konserwacji i zabezpieczania, a także odnawiania. Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego wymaga szczególnego traktowania. Odpowiednikiem dla dotychczas wybieranych materiałów są deski kompozytowe. Wspomniane deski kompozytowe zyskują na popularności, co oznacza, że coraz częściej zamiast tradycyjnej deski tarasowej wybieramy właśnie ten rodzaj materiału. Tak jak każdy rodzaj materiałów wykorzystywanych do tworzenia konstrukcji tarasów deski kompozytowe posiadają zarówno zalety jak i wady. Często deski kompozytowe określa się jako bardziej trwałe i wytrzymałe, a także niewymagające konserwacji oraz malowania, mimo że w bardzo dużym stopniu przypominają wszystkim znane deski drewniane, z których to chętnie do tej pory tworzono przepiękne tarasy. Wymienione wyżej zalety desek kompozytowych nie są jednak jedynymi plusami posiadania tarasu z tego typu materiału, gdyż lista atutów jest dużo dłuższa. Producenci desek starają się jak najlepiej opisywać swoje produkty, dlatego też często sięgamy po opinie w internecie. Okazuje się, że pomimo wielu zalet deski kompozytowe posiadają również wady, które zależnie od postawionych wymagań mogą Nam przeszkadzać lub nie. Wybór odpowiedniego materiału do stworzenia tarasu wymaga zatem porównania charakterystyk desek drewnianych oraz kompozytowych.

Czym różnią się deski kompozytowe od tradycyjnych desek tarasowych?

Deski kompozytowe od tradycyjnych desek różnią się przede wszystkim budową, gdyż o ile w przypadku drugiego rodzaju wymienionych desek materiał z jakiego są wykonane jest oczywisty, gdyż jest to wybrany przez Nas gatunek drewna, to deski kompozytowe posiadają nieco bardziej skomplikowaną budowę. Deski kompozytowe, które są wysokiej jakości zbudowane są z mączki drzewnej oraz polichlorku winylu, przy czym zawartość samego drewna to około 45%. Chociaż ilość drewna wydaje się być niewielka, to PCV zapewnia wiele zalet, które sprawiają, że deski kompozytowe stały się ogromną konkurencją dla desek tarasowych.

Zalety desek kompozytowych

Największą zaletą desek kompozytowych jest brak konieczności ich konserwacji, co oznacza, że kiedy ukończymy montaż nie musimy olejować powierzchni tarasu oraz impregnować ich w jakikolwiek sposób. Deski kompozytowe są bardzo trwałe i odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne między innymi takie jak nadmierna wilgoć i mrozy. Jedyne co musimy zrobić aby odświeżyć Nasz taras to umycie go za pomocą wody z odpowiednim środkiem oraz szczotki. Deski kompozytowe wysokiej jakości posłużą dużo dłużej, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na materiałach. Deski kompozytowe nie wymagają malowania. Dodatkowym atutem jest bardzo prosty montaż tarasu z tego rodzaju desek.

Wady desek kompozytowych

Deski kompozytowe bardzo nagrzewają się w słoneczne, letnie dni, co sprawia, że nie możemy wyjść na taras boso, gdyż powierzchnia jest bardzo gorąca. Partie desek mogą różnić się między sobą kolorem, dlatego kiedy będziemy chcieli wymienić wybrane deski musimy być bardzo ostrożni i porównać kolory. Deski mogą się odbarwiać od słońca, a także istnieje możliwość tworzenia się na nich zacieków od deszczu. Również grillowanie na tarasie wymaga szczególnej uwagi, gdyż deski kompozytowe nie są odporne na niepożądane działanie gorącego tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook