Panel podłogowy czy podłoga drewniana?
23 września, 2018
Konserwacja elewacji drewnianych – jak je skutecznie zabezpieczać?
12 stycznia, 2019

Lato to czas urlopów i leniwego odpoczynku na świeżym powietrzu. To też czas, gdy regularne kąpiele słoneczne na tarasie powinny przypomnieć nam o ochronie przed promieniami UV nie tylko naszej skóry, ale i naszego tarasu, szczególnie jeśli jest wykonany z drewna. Drewno jest surowcem naturalnym, a zmienne warunki pogodowe mają duży wpływ na jego kondycję. Zmiany temperatur, częste opady, wilgotność oraz promienie słoneczne bardzo niekorzystnie wpływają na  drewniane tarasy, które są nie tylko ozdobą, ale również oazą spokoju i wytchnienia w naszym domu. Dlatego też  należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i konserwację.

Oczyszczenie tarasu drewnianego, naprawa  i zabezpieczenie

Przynajmniej raz do roku, przed rozpoczęciem sezonu, należy wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjno-ochronnych tarasu drewnianego.

Po pierwsze, należy dokładnie oczyścić powierzchnie tarasu z piasku i kurzu. Następnie, należy sprawdzić, czy w drewnie nie ma nowo powstałych ubytków, odstających drzazg, brakujących śrub lub elementów mocujących. Kolejnym krokiem jest zastosowanie środka czyszczącego i odszarzającego. Rozcieńczony z wodą koncentrat nakładamy za pomocą szczotki  na powierzchnię tarasu i zostawiamy na kilka minut. Następnie należy szorować drewno, aż do momentu uzyskania jego  naturalnego koloru.  W przypadku plam z rdzy lub tłuszczu nie rozcieńczamy preparatu. Po uzyskaniu pożądanego efektu, spłukujemy taras wodą.

W przypadku tarasu pokrytego powłoką lakierniczą najlepszym sposobem na szybką i skuteczną renowację jest użycie szlifierki. W tym celu taras oczyszczamy z pyłu, a przed przystąpieniem do olejowania zabezpieczamy deski tarasu bezbarwnym impregnatem.

Zobacz również: Konserwacja elewacji drewnianych – jak je skutecznie zabezpieczyć?

Następnym krokiem będzie olejowanie tarasu drewnianego. Olej głęboko penetruje drewno i zabezpiecza je od środka. Oleje posiadają bogatą gamę różnych kolorów oraz odcieni, dzięki czemu wybór odpowiedniego nie sprawi większych trudności. Olejowanie drewnianego tarasu najlepiej wykonywać pędzlem z twardym włosiem dostosowanym do szerokości deski, zaś mniejszy pędzel umożliwi precyzję w trudno dostępnych miejscach.  Czynność tę należy powtarzać co rok, najlepiej wiosną.

Po nałożeniu pierwszej warstwy oleju, czekamy do jego wchłonięcia, zaś nadmiar ścieramy.  Po 12 godzinach (o ile producent nie zalecił inaczej) nakładamy kolejną warstwę oleju na deski. Warto pamiętać, aby tego typu prace wykonywać w temperaturze minimum + 10 °C do maksymalnie +  25 °C.

Jeżeli decydujemy się na taras drewniany musimy liczyć się z koniecznością jego pielęgnacji i konserwacji przynajmniej raz do roku.  Zabiegi te nie tylko przedłużą czas przydatności tarasu drewnianego, jak również zapewnią mu piękny, naturalny wygląd, a chwilę spędzone na nim będą jeszcze bardziej przyjemne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook