Panele podłogowe a ogrzewanie
22 czerwca, 2020
Czym pomalować elewację drewnianą?
29 czerwca, 2020

W obecnych czasach rolety okienne są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz, nie tylko ze względu na aspekty dekoracyjne, ale także aby chronić prywatność mieszkańców. Niezależnie od materiału z jakiego wykonane są żaluzje ważne jest dopasowanie ich do okien, aby jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Zarówno rolety materiałowe jak i wykonane z drewna, czy też rolety bambusowe i aluminiowe muszą być odpowiednio przymocowane i dobrane do wielkości okna.

Jak mierzyć rolety?

Pomimo, że mierzenie okien pod rolety i żaluzje wydaje się być banalnie proste zdarzają się pomyłki, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka zasad, które ułatwią nam właściwe wymierzenie wielkości okien, a tym samym sprawią, że funkcjonalność rolet będzie właściwa. Zależnie od rodzaju rolety jaką zamierzamy umieścić na oknie pomiar będzie się różnił. W przypadku rolet, które zakrywać mają jedynie właściwą część okna wyłączając jego ramy szerokość rolety powinna wynosić tyle co szerokość szyby po dodaniu od 3 do 6 centymetrów, natomiast jej długość to wysokość całego okna. Rolety ścienne są większe niż rolety, które zostały opisane wcześniej, gdyż ich szerokość to cała wnęka okna plus dodatkowe od 4 do 30 centymetrów natomiast wysokość to wymiar długości wnęki okiennej plus minimum 7 centymetrów. W przypadku rolet dzień noc szerokość rolety odpowiadać powinna szerokości szyby plus od 3 do 6 centymetrów uwzględniając fakt, że klamka nie powinna zostać zasłonięta roletą. Wysokość rolety należy dobrać pod względem długości całego skrzydła okna.

Montaż rolet okiennych

Zamontowanie rolet okiennych nie jest trudne, a dodatkowo jest to proces bardzo szybki i nie wymagający użycia trudnych narzędzi. Zamontowanie rolety nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Rolety materiałowe najczęściej montowane są do ramy okna lub do jego skrzydła. Przygotowując się do montażu rolet okiennych powinniśmy rozpakować wszystkie elementy, gdyż ułatwi to dostęp do poszczególnych części w trakcie montażu, a także pozwoli ocenić, czy na pewno nie brakuje nam żadnego elementu. Na początku należy dosunąć kasetę do góry wnęki przyszybowej i ustawić ją w poziomie. Następnie konieczne będzie wywiercenie czterech otworów i przymocowanie rolety śrubokrętem lub wiertarką. Kolejnym krokiem jest nałożenie pokrywy na kasetę, jednak należy pamiętać aby rozpiąć łańcuszek i przełożyć go przez łańcuszek, gdyż bez tego nie będziemy mogli sprawnie rozwijać rolety. Kolejnym etapem jest naklejenie prowadnic rolety okiennej. Po skończonej pracy warto wszystko przetrzeć z powstałego kurzu. Po zdjęciu taśmy zabezpieczającej należy przykleić prowadnice do listw przyszybowych po obu stronach. Następnie należy odpowiednio ustawić dolne i górne wkładki zwijania, przy czym w pierwszej kolejności mocujemy dolny tak aby nie opierał się o listwę przyszybową. Górna część powinna zostać założona przed samą kasetą. Uchwyt łańcuszka montuje się około 10 centymetrów od końca. Kupując rolety okienne otrzymujemy instrukcję montażu wewnątrz lub na opakowaniu. Warto jest skorzystać z dołączonej instrukcji i dokładnie ją przeczytać, gdyż zależnie od rodzaju rolet ich montaż może różnić się między sobą. Rolety od różnych producentów również mogą posiadać specyficzne, odmienne mechanizmy, które są opisywane w instrukcjach. Rolety powinny być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego ich montaż jest szczególnie ważny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook