Domowe sposoby na czyszczenie podłogi drewnianej
30 marca, 2020
Żaluzje bambusowe i drewniane – jak dbać
11 kwietnia, 2020

Rolety materiałowe cieszą się dużą popularnością ze względu na ich zróżnicowanie jeśli chodzi o rodzaje, a także gamę kolorystyczną. Zależnie od efektu jaki chcemy uzyskać oraz rodzaju pomieszczenia wybierane są jaśniejsze bądź ciemniejsze odcienie rolet. W pomieszczeniach dziennych bardzo dobrze sprawdzą się rolety w jasnych barwach na przykład beżowych lub siwych, natomiast w miejscach gdzie zależy nam na mocnym zaciemnieniu zdecydowanie lepiej sprawdzą się te ciemniejsze takie jak grafitowe czy granatowe. Rodzaje zabrudzenia występujące na roletach w dużej mierze zależą od tego w jakim pomieszczeniu są one przymocowane. Zdecydowanie inne potencjalne zabrudzenia mogą pojawić się na roletach w kuchni, czy tez w pokoju dziennym i innych pomieszczeniach aktywnie użytkowanych, a zupełnie inne w miejscu, w którym nie spożywa się posiłków, czy też nie bierze kąpieli. Zabrudzenia są dużo bardziej widoczne na jasnych roletach, niż na ciemnych dlatego też bardzo ważne jest aby odpowiednio dobrać ich barwę do funkcjonalności. Nieuniknionym rodzajem zabrudzenia na roletach, niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu się znajdują jest osadzający się na nich kurz, dlatego ważne jest aby znaleźć odpowiedni sposób konserwacji rolet zarówno dotyczący tylko ich odświeżenia jak i pozbycia się niechcianych zabrudzeń.

Podstawowe zasady przy czyszczeniu rolet materiałowych

Rolety materiałowe brudzą się najbardziej wtedy, kiedy są w dużej mierze rozwinięte, co ma miejsce szczególnie latem, kiedy próbujemy uchronić się przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, a głównym niechcianym i niezależnym od Nas efektem ich użytkowania jest wcześniej wspomniany osadzający się kurz. Idealnym rozwiązaniem przy konserwacji rolet materiałowych jest użycie suchej ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Ściereczkę może być delikatnie wilgotna, ale wtedy należy pamiętać, aby po skończeniu czyszczenia pozostawić roletę rozwiniętą, aby w pełni wyschła. Przy czyszczeniu niektórych zabrudzeń przydać się może gumka do ścierania, która powinna sprawdzić się w przypadku, kiedy zabrudzenie dotyczy tylko jednej strony rolety. Czyszcząc rolety trzeba pamiętać, aby ich nie prasować oraz nie zdejmować do prania jeśli jest to możliwe, a producent nie zamieścił informacji na ten temat. Przy większych zabrudzeniach koniecznym może okazać się użycie środka czyszczącego, jednak powinien on być delikatny, aby nie zniszczył materiału rolety tworząc na niej odbarwienia lub zacieki.

Użycie odkurzacza do czyszczenia rolet

Konserwację rolet, w przypadku kiedy nie ma na nich widocznych zabrudzeń, ułatwić może użycie zwykłego odkurzacza. Najwygodniej jest użyć odpowiedniej końcówki, na przykład w formie szczotki, a także ustawić niską moc urządzenia. Odświeżanie rolety najlepiej zrobić w czasie dnia, kiedy promienie słoneczne trafiają do pomieszczenia i wszelkie zabrudzenia stają się bardziej widoczne.

Użycie detergentu do czyszczenia rolet

Rolety znajdujące się w pomieszczeniach takich jak kuchnia lub łazienka często wymagają bardziej zaawansowanego procesu czyszczenia niż zwykłe odkurzenie. Wynika to przede wszystkim z użytkowania rolety materiałowej w pomieszczeniu, w którym jakiekolwiek zabrudzenia występują zdecydowanie częściej na przykład przy gotowaniu lub kąpieli. Powstałe na rolecie plamy najłatwiej jest usunąć ściereczką z mikrofibry bardzo delikatnie nasączoną ciepłą wodą, a w przypadku kiedy użycie wody okaże się niewystarczające należy użyć delikatnego detergentu, jednak trzeba pamiętać, aby po zakończeniu czyszczenia dokładnie go spłukać z powierzchni rolety, a samą roletę pozostawić rozwiniętą aż do całkowitego wyschnięcia. Najczęściej do usunięcia zabrudzenia używa się mydła lub płynu do naczyń w połączeniu z wodą, jednak warto spróbować na początku usunąć brud gumką do ścierania, ponieważ może okazać się, że jakakolwiek styczność rolety z wodą może okazać się niepotrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook