Podłogi drewniane – trendy podłogowe na rok 2020
12 marca, 2020
Alternatywa dla paneli drewnianych czyli panele winylowe czy laminowane
24 marca, 2020

Rolety i żaluzje pełnią wiele funkcji, które są ułatwieniem w życiu codziennym. Przede wszystkim chronią przed promieniami słonecznymi latem, a także zatrzymują w pomieszczeniu ciepło zimą oraz stanowią skuteczną ochronę prywatności w przypadku, kiedy możliwe jest spotkanie się z niechcianym spojrzeniem sąsiadów lub przechodniów. Warto wspomnieć również o funkcji dekoracyjnej rolet i żaluzji, które są doskonałym zamiennikiem zasłon i firan. Obecnie istnieje możliwość doboru rolet i żaluzji nie tylko ze względu na ich zróżnicowaną kolorystykę, ale także charakterystyczne dla nich cechy. Zależnie od funkcjonalności znaleźć można rolety i żaluzje, które różnią się stopniem przepuszczalności światła, materiałem z jakiego są wykonane oraz sposobem montażu. Wyróżnia się pięć najczęściej stosowanych rodzajów rolet i żaluzji, a są nimi: rolety dzień-noc, rolety materiałowe, żaluzje drewniane, żaluzje bambusowe i żaluzje aluminiowe.

Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich funkcjonalność, gdyż pasują do każdego pomieszczenia, a dzięki ich charakterystycznej budowie naprzemiennie połączonych ze sobą przepuszczających światło i zaciemniających pasów materiałowych możliwa jest regulacja wpadającego światła w pomieszczeniu. Jedyną wadą rolet dzień-noc jest brak możliwości całkowitego zasłonięcia okna, ponieważ ze względu na budowę rolety nie dają efektu pełnego zaciemnienia.

Rolety materiałowe

Rolety materiałowe posiadają wiele opcji kolorystycznych, dlatego też istnieje możliwość dopasowania ich do aktualnego wystroju wnętrza, a w konsekwencji dobrze prezentują się w każdym pomieszczeniu. Zaletą rolet materiałowych jest możliwość odpowiedniego dobrania ich koloru do pomieszczenia, gdyż jaśniejsze przepuszczają więcej światła niż te w ciemnym kolorze. Wadą tego rodzaju rolet jest utrzymanie ich w czystości szczególnie, kiedy są one w jasnych odcieniach, gdyż każde najmniejsze zabrudzenie będzie widoczne.

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane bardzo dobrze sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu, które skupione jest na zachowaniu naturalności, a więc występują jasne kolory pomieszczeń i dużo zieleni. Doskonale sprawdzić się mogą jako element dekoracyjny dzięki istniejących wielu odcieniach drewna. Żaluzje drewniane ze względu na swoją estetykę doskonale komponują się z drewnianymi podłogami oraz meblami, dlatego są idealnym wykończeniem nie tylko nowoczesnych, ale również tradycyjnych wnętrz. Rolety drewniane są też doskonałym izolatorem w pomieszczeniach, ponieważ chronią przez chłodem oraz zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniu. Dobrze zaimpregnowane rolety mogą posłużyć wiele lat. Jedyną wadą tego rodzaju żaluzji jest ich konserwacja, ze względu na osadzający się kurz, jednak korzystając z odpowiednich środków można ograniczyć jego przyczepność do powierzchni żaluzji. Niektóre modele tego typu żaluzji mogą być dość ciężkie ze względu na materiał, z którego są wykonywane.

Żaluzje bambusowe

Żaluzje bambusowe są doskonałym zamiennikiem żaluzji drewnianych ze względu na estetykę, jednak w porównaniu z żaluzjami drewnianymi są dużo lżejsze dlatego lepiej sprawdzą się w przypadku, kiedy żaluzja ma być dość duża. Żaluzje bambusowe są odporniejsze na wilgoć, dlatego na pewno sprawdzą się w łazienkach. Wadą żaluzji bambusowych jest ich struktura, ponieważ wykończenie nie jest gładkie, a zatem konserwacja żaluzji jest cięższa niż w przypadku żaluzji drewnianej.

Żaluzje aluminiowe

Ostatnim typem żaluzji są żaluzje aluminiowe, które pomimo konkurencji nowych rolet i żaluzji wciąż są często wybierane. Żaluzje aluminiowe dostępne są w różnych kolorach, również tych przypominających kolor drewna. Żaluzje aluminiowe są stosunkowo tanie, a ich wygląd oraz funkcjonalność wciąż pozostają na wysokim poziomie. W przypadku tego typu żaluzji możliwa jest całkowita regulacja przepuszczalności światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook