Elewacje – jaki materiał wybrać?
19 lipca, 2020
Panel podłogowy czy parkiet?
30 lipca, 2020

Drewniane wykończenia cały czas utrzymują się na najwyższych miejscach, jeśli chodzi o ranking najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Drewniane elementy wykorzystywane są zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, dlatego też cały dom może tworzyć spójną kompozycję. Drewniane wykończenia domu nadają mu dużo ciepła i wprowadzają w otoczeniu domu rodzinną atmosferę z niesamowitym klimatem, który jest idealny do wypoczynku po ciężkim dniu w pracy. Drewno wykorzystywane jest do wykończenia domu na zewnątrz poprzez użycie tego materiału przy tworzeniu elewacji. Drewniane elewacje świetnie współgrają z drewnianymi tarasami, balkonami czy też altanami i innymi elementami znajdującymi się na zewnątrz. Drewno bardzo dobrze komponuje się z otaczającą dom zielenią, co w obecnych czasach ma ogromne znaczenie. Otoczenie naturalnego środowiska, dużej ilości zieleni, drzew i kwiatów to idealne miejsce do wypoczynku, szczególnie latem, dlatego przy tworzeniu elewacji wziąć pod uwagę naturalne materiały takie jak drewno. Drewniane elewacje mogą znajdować się na całym dom lub jedynie pokrywać jego część.

Rodzaj drewna a elewacje drewniane

Niesamowity wygląd elewacji drewnianych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wykończenie zewnętrznej części domu właśnie w ten sposób. Część z Nas tworzy elewację domu w całości wykonaną z drewna, z kolei pozostałe osoby zainteresowane tym motywem używają drewna tylko miejscowo przy tworzeniu elewacji. Do wykonania elewacji drewnianej wykorzystywane jest kilka rodzajów drewna, a za najbardziej wytrzymałe i spełniające swoją funkcję wiele lat uznaje się modrzew, sosnę, świerk, meranti, cedr kanadyjski, a także drzewa egzotyczne. Warto w kwestii elewacji posłuchać porad specjalistów, gdyż nie każdy rodzaj drewna nadaje się na elewację mimo że świetnie sprawdzi się na przykład na podłodze w salonie, czy też innym pomieszczeniu. Inne rodzaje drewna wykorzystuje się też przy tworzeniu różnego rodzaju mebli niż przy konstruowaniu elewacji drewnianej, dlatego też dokonując wyboru drewna na elewację warto zasięgnąć rady kogoś, kto posiada dużą wiedzę na ten temat.

Wymiary oraz kształty desek na elewację drewnianą

Na rynku istnieje wielu producentów desek elewacyjnych, a ich oferty różnią się między sobą, a wszystko za sprawą powstawania coraz to nowych rozwiązań, które są niezbędne przy stale rosnącym zainteresowaniu elewacjami drewnianymi. Różnorodne profile desek w ofertach sprawiają, że każda osoba, która poszukuje odpowiedniego rozwiązania dla siebie jest w stanie coś wybrać. Grubość profilu deski elewacyjnej różni się między sobą, gdyż zależna jest od jego kształtu. To czy deska powinna być grubsza, czy też cieńsza uwarunkowane jest tym, w jaki sposób montowana będzie elewacja. W przypadku, kiedy deski mają nachodzić na siebie wybierane są najcieńsze wersje desek elewacyjnych, natomiast przy układaniu elewacji na pióro i wpust powinno wybierać się już trochę grubszy materiał. Wymiary desek używanych do tworzenia elewacji drewnianych powinny wynosić mniej więcej kilkanaście centymetrów w przypadku szerokości, gdzie za maksymalną wartość podaje się piętnaście centymetrów, natomiast ich długość nie posiada określonej miary, która byłaby idealna. Długość deski elewacyjnej zależna jest od potrzeb klienta, a więc wymiarów jego domu oraz tego jaki rodzaj elewacji drewnianej chciałby wykonać. Domy w całości pokryte elewacją drewnianą wydają się być bardzo przytulne, gdyż kojarzą się ze starymi chatkami, natomiast wykorzystanie drewna tylko na części elewacji w połączeniu z innymi materiałami zastosowanymi na pozostałej powierzchni ścian zewnętrznych nadaje nowoczesnego wymiaru. Elewacje drewniane sprawiają, że domy wyglądają na bardziej przytulne z zewnątrz, a dzięki dużej ofercie producentów, każdy z Nas może wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook