Blaty kuchenne – jaki materiał wybrać? cz.1
8 marca, 2019
Blaty kuchenne – jaki materiał wybrać? cz. 2
14 marca, 2019

Podczas budowy domu lub jego remontu warto zastanowić się jaki rodzaj materiału na podłogę  wykorzystać w pokoju dla dzieci. Takie pytanie powinni postawić sobie zwłaszcza rodzice tych najmłodszych pociech, które w swoich czterech ścianach będą poznawać świat, bawić się i dorastać. Jest to sprawa dość istotna, ponieważ małe dzieci większość czasu spędzają właśnie na podłodze, warto więc zapewnić im maksymalnie komfortowe i bezpieczne warunki zabaw. Najlepszym wyborem do pokoju dziecięcego będzie podłoga drewniana, o czym przekonamy się w niniejszym artykule.

Podłoga drewniana? Naturalnie!

Jeśli chodzi o wybór materiału na podłogę w  pokoju dziecięcym możemy wybrać pomiędzy  płytkami, wykładziną, panelami lub drewnem. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, jednak z punktu widzenia rodzica najlepsze będzie to, co naturalne, czyli podłoga drewniana. Drewno to produkt ekologiczny, który wykazuję właściwości antystatyczne, a więc nie zbiera kurzu i brudu. Jest to cecha pożądana w odniesieniu do zachowania czystości w pokoju dziecka, które podczas zabaw z pewnością „wypoleruje” podłogę, zbierając z niej cały brud i zarazki. Dodatkowo drewno nie uczula, dzięki czemu wygrywa nie tylko z alergiami, ale także z panelami podłogowymi i wykładziną, które szybko zbierają kurz. Dodatkowo przed zakupem materiałów na podłogę drewnianą można zapoznać się z certyfikatem oznaczonym  symbolem CE zgodnym z zarządzeniem 93/68/EWG. Będziemy mieć wtedy pewność, że producent drewna nie użył w czasie jego obróbki żadnych produktów chemicznych szkodliwych dla zdrowia.

Zobacz też: Podłogi z drewna

Praktyczne zalety podłogi drewnianej

Drewno poza oczywistymi walorami ekologicznymi i estetycznymi jest materiałem niezwykle solidnym. Jeśli obawiamy się, że nasze pociechy w krótkim czasie zarysują podłogę  zabawkami lub zamoczą ją w trakcie zabaw, to podłoga drewniana nie ma sobie równych. Zarówno wykładzina, jak panele podłogowe są podatne na urazy mechaniczne i szybko odkształcają się w przypadku narażenia ich na długotrwały kontakt z cieczami. Inną ważną zaletą  podłogi drewnianej są jej właściwości akustyczne. Drewno idealnie tłumi odgłosy podczas zabaw, a gdy te dobiegną końca i dzieci zasną rodzice bez obaw będą mogli zaglądać do pokoju nawet w grubym obuwiu. Pozostaje również kwestia termiki podłogi drewnianej. Mając na uwadze długie godziny, jakie dzieci potrafią spędzić na podłodze, drewno zapewni im poczucie ciepła, dlatego nie zmarzną jak w przypadku podłogi wyłożonej płytkami. Warto też pamiętać, aby nie pastować ani nie polerować podłogi drewnianej, aby nie była śliska. Wystarczy przetrzeć ją wilgotnym mopem,  by usunąć nieczystości i zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.

Pokój dziecięcy, dobrze przemyślany i umeblowany, stanowi ten zakątek magicznego świata, w którym dziecko czuje się najlepiej. Dlatego warto zadbać nie tylko o jego piękny niepowtarzalny wygląd, ale przede wszystkim mieć na uwadze zdrowie i dobro naszego dziecka, a wtedy bez obaw razem z nim będziemy mogli oddać się zabawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook