Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o montażu paneli podłogowych
11 października, 2019
Jak codziennie i regularnie dbać o podłogę drewnianą ?
8 listopada, 2019

Panele podłogowe tradycyjnie zwykło układać się w salonie i pokojach dziennych. Ze względu na ich wytrzymałość coraz częściej układa się je także w przedpokoju. Co jednak z pomieszczeniami narażonymi na duże wahania temperatury i nieustanny kontakt z wodą, jakimi są kuchnie i łazienki? Sprawdźmy, czy układnie paneli podłogowych w kuchni i łazience to wciąż nie najlepszy pomysł.

Czy panele podłogowe sprawdzą się w kuchni?

Tak, ale nie wszystkie. Niektórzy producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów tworzą specjalne panele podłogowe przeznaczone do wnętrz kuchennych. Panele te cechuje wyższa jakość i bezpieczeństwo użytkowania niż zwykłe panele. Z reguły posiadają klasę używalności przeznaczoną do pomieszczeń mieszkalnych (2) o dużym natężeniu ruchu (3) – klasa 23, a przy tym klasę ścieralności na poziomie AC3 – AC4. Warto też zadbać o to, aby panele podłogowe do kuchni były wodoszczelne i antypoślizgowe. Poza tym panele przeznaczone do kuchni są z reguły fabrycznie zabezpieczone – posiadają kilka warstw zabezpieczających je przed odkształcaniem się pod wpływem zmian temperatury i wilgoci. Choć panele podłogowe znane są ze swojej elektrostatyczności, droższe panele posiadają specjalną powłokę antystatyczną. Zapobiega to osadzaniu się kurzu na jego powierzchni, dzięki czemu pielęgnacja paneli podłogowych w kuchni będzie łatwiejsza.

Jakie panele podłogowe wybrać do łazienki?

Panele podłogowe w łazience jeszcze kilkanaście lat temu przegrywały walkę z tradycyjnymi odpornymi na warunki temperatur i wilgoci płytkami ceramicznymi. Jednakże i tu producenci paneli podłogowych wykorzystali rozwiązania, dzięki którym dziś śmiało możemy cieszyć się przytulnym wyglądem naszej łazienki. Przed kupnem paneli warto upewnić się przede wszystkim, czy są one wodoszczelne. Panele takie mogą być pokryte specjalnym impregnatem, który uniemożliwia wchłanianie wody lub posiadać listwy uszczelniające szczeliny pomiędzy nimi. Idealnie do łazienki nadają się panele laminowane. Zbudowane są one z kilku warstw, z których wierzchnia pokryta jest powłoką z żywicy melaminowej, która chroni powierzchnię przed przebarwieniami. Panele podłogowe w łazience są łatwe do utrzymania w czystości a przy tym idealnie imitują drewno, nadając wnętrzu przytulności i ciepła.

Zobacz również: Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o montażu paneli podłogowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook