Panel podłogowy czy parkiet?
30 lipca, 2020
Elewacje drewniane – jak malować?
13 sierpnia, 2020

Drewniane panele podłogowe są doskonałą alternatywą dla podłóg drewnianych oraz parkietów, co sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością. Bliskość natury oraz związane z nią wykończenia pomieszczeń naturalnymi materiałami są zdecydowanym trendem, co sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na zakup tego typu materiałów. Naturalne materiały są droższą alternatywą jednak dużo trwalsza, a inwestycja w drewnianą podłogę to zdecydowanie inwestycja na lata. Ogromnym atutem drewnianych wykończeń jest elegancja jaką nadają pomieszczeniom swoim niesamowitym wyglądem. Decydując się na drewniane panele podłogowe warto zapoznać się z ich rodzajami oraz różnorodnością nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny, ale również cechy charakterystyczne pod względem technicznym.

Rodzaje drewnianych paneli podłogowych

Panele podłogowe, również te drewniane skonstruowane są warstwowo, co zdecydowanie odróżnia je od tradycyjnych desek używanych przy tworzeniu parkietów drewnianych. Drewniane panele podłogowe zbudowane są zazwyczaj z trzech warstw, z których dwie dolne warstwy wykonane są z drewna pochodzącego z drzew iglastych. Trzecia warstwa, która jest widoczna po zamontowaniu paneli wykonana jest w całości z drewna o pochodzeniu szlachetnym lub egzotycznym. Panele podłogowe nie są grube, gdyż łączna grubość trzech warstw, a więc całego panela to około 7 do 8 milimetrów. Panele drewniane charakteryzują się dużą różnorodnością dotyczącą gatunków drewna z jakich mogą być wykonane, co wiąże się z ich ostatecznym kolorem oraz ilością słojów na pojedynczym panelu.

Klasy ścieralności drewnianych paneli podłogowych

Podobnie jak tradycyjne podłogi drewniane oraz panele podłogowe również drewniane panele posiadają klasy ścieralności, które oznaczane są symbolem AC w towarzystwie numerów od 0 do 7. Im wyższa jest liczba przy symbolu tym panele drewniane posiadają wyższą klasę ścieralności, co oznacza większą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Drewniane podłogi, jako, że wykonane są z naturalnych materiałów są bardziej wymagające i bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego panele drewniane o klasie ścieralności AC0 oraz AC1 nie są produkowane. Oznacza to, że na rynku dostępne są drewniane panele podłogowe o klasie ścieralności od AC2 do AC5, przy czym te ostanie są najbardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, co w praktyce oznacza, że są najbardziej wytrzymałe i najtrwalsze. Należy jednak pamiętać, że podłogi drewniane wymagają dodatkowego zabezpieczenia poprzez zaimpregnowanie drewna wybranymi przez nas środkami, które najbardziej spełniają nasze oczekiwania. Odpowiednie zabezpieczenie drewna oraz jego konserwacja sprawiają, że panele drewniane są jeszcze trwalsze.

Cena drewnianych paneli podłogowych

Panele drewniane są dużo tańsze niż tradycyjne podłogi drewniane oraz parkiet, jednak droższe niż zwykłe panele podłogowe. Najtańsze drewniane panele podłogowe wynoszą około 70 złotych za metr kwadratowy, natomiast najdroższe sięgają kwoty 150 złotych za metr kwadratowy i więcej. Cena paneli podłogowych zależna jest głównie od rodzaju drewna z jakiego są wykonane oraz tego jak są zbudowane oraz jakie parametry techniczne posiadają. Przykładem są wcześniej wspomniane klasy ścieralności, które wpływają na cenę produktu w następujący sposób, im wyższa jest klasa ścieralności paneli drewnianych tym wyższa jest ich cena i odwrotnie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że panele drewniane są doskonałą tańszą alternatywą dla tradycyjnych podłóg drewnianych a ich zewnętrzne walory estetyczne są bardzo zbliżone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook