Jak układać panele podłogowe?
16 czerwca, 2020
Rolety okienne – mierzenie i montaż
26 czerwca, 2020

Panele podłogowe są doskonałym zamiennikiem dla podłóg drewnianych, które swoim eleganckim wyglądem przyciągają uwagę gości i sprawiają, że pomieszczenia wyglądają bardzo stylowo. Oferowane panele drewniane różnią się między sobą nie tylko rodzajem, ale również kolorem i motywem jaki znajduje się na panelach. Panele podłogowe są bardzo prostym i stosunkowo tanim rozwiązaniem, które może dać niesamowite efekty wizualne. Coraz częściej w domach spotyka się również towarzyszące panelom ogrzewanie podłogowe, które okazuje się być bardzo dogodnym sposobem ogrzewania pomieszczeń szczególnie dla osób, które lubią chodzić boso, a także dzieci lubiących bawić się na podłodze. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, a jednocześnie nie zmniejsza powierzchni mieszkania. Najlepszymi przewodnikami ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego są kamień i ceramika, jednak w obecnych czasach producenci oferują również inne rozwiązania. Drewno oraz materiały drewnopodobne nie przepuszczają ciepła tak dobrze, jak wcześniej wspomniane ceramika i kamień, jednak producenci starają się stworzyć takie panele podłogowe, które okażą się być funkcjonalne w jak największym stopniu.

Jakie panele podłogowe wybrać?

Według ekspertów panele podłogowe, które mają być zamontowane w towarzystwie ogrzewania podłogowego nie powinny być grubsze niż 1,5 centymetra, aby mogły w jak największym stopniu przepuszczać ciepło, a jednocześnie być nadal funkcjonalne i przeznaczone do codziennego użytku. Panele podłogowe dodatkowo powinny zostać wykonane z litego drewna. Podłogi wykonane z paneli drewnianych powinny charakteryzować się małym współczynnikiem skurczu, co pozwoli na spełnienie oczekiwań, co do pracy drewna, przepuszczalności ciepła oraz estetyki wyglądu powierzchni. Najlepszymi gatunkami drewna są dąb oraz drewno egzotyczne takie jak merbau, doussie oraz iroko i tek. Specjaliści proponują aby unikać gatunków drzew takich jak jesion oraz buk. Panele laminowane, które sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym powinny być montowane na zatrzaski, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych uszkodzeń przy pracy powierzchni podłogi, kiedy to zmienia się temperatura. Część paneli, które przeznaczone są do ogrzewania podłogowego posiadają specjalne oznaczenie, co znacznie ułatwia wybór podczas zakupów. Ze wszystkich dostępnych na rynku paneli, najlepiej sprawdzą się panele laminowane. Panele przeznaczone na podłogi przy ogrzewaniu podłogowym powinny charakteryzować się dość wysoką klasą ścieralności. Najlepiej sprawdzają się panele laminowane o klasie ścieralności AC 3 lub AC 4, gdyż są odporne na zarysowania, a także przeznaczone są do chodzenia w twardym obuwiu, co oznacza, że posiadają wysoką trwałość. Klasa użyteczności paneli powinna być oznaczona jako ta przeznaczona do pomieszczeń użyteczności publicznej przy niskim i średnim natężeniu ruchu, a więc odpowiednio klasa użyteczności z numerem 31 oraz 32.

Ogrzewanie podłogowe a panele

Decydując się na ogrzewanie podłogowe warto zwrócić uwagę na to jakie ogrzewanie podłogowe wybrać. Przy podłogach wykonanych z paneli najlepszym rozwiązaniem będzie wodne ogrzewanie podłogowe, natomiast ogrzewanie elektryczne nie sprawdzi się najlepiej. Większość produktów oferowanych przez producentów zdecydowanie nadaje się do ogrzewania wodnego, a niewielka ilość paneli podłogowych przeznaczona jest do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie wodne rozprowadzane jest stopniowo, a wzrost temperatury jest równomierny, co pozwoli panelom podłogowym na dostosowanie się do temperatury w odpowiednio długim czasie, natomiast przy ogrzewaniu elektrycznym skoki temperatur są zbyt szybkie, co w konsekwencji powodować może liczne uszkodzenia powierzchni podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook