Jakie są najpopularniejsze gatunki rodzimego drewna na podłogi drewniane?

Czym jest drewno klejone i jakie ma zastosowanie?
9 lipca, 2019
Jaką podłogę wybrać dla alergików?
18 lipca, 2019

Wybór materiału na podłogę to jedna z najważniejszych decyzji podczas remontu czy budowy naszego domu. Wybór ten dotyczy zarówno funkcjonalności, jak i estetyki podłogi, która będzie służyła nam przez długie lata. Wydawać by się mogło, że wystarczy zdecydować czy chcemy być posiadaczami płytek ceramicznych, paneli podłogowych, podłogi drewnianej, kamienia, korka lub betonu. Jednakże bardzo często nie wiemy, jakie są nasze oczekiwania względem podłogi, a tym samym nie mamy wizji, jaki będzie jej finalny efekt.

Na czym polega twardość gatunków drewna?

Drewno jest materiałem naturalnym i ekologicznym. Ze względu na różne gatunki drzew, z których jest pozyskiwane określa się klasę jego twardości. Test mający określić tę kasę polega na sprawdzeniu oporu, jaki stawia drewno podczas wciskania do jego wnętrza metalowej kulki o z góry przyjętej wielkości. Na tej podstawie do miękkich gatunków drewna zaliczmy lipę, topole czy olchę, które są elastyczne i łatwe w obróbce, dlatego chętnie są wykorzystywane przez rzeźbiarzy. Do twardych gatunków drewna zaliczamy buk, dąb, jesion, wiąz i modrzew modrzew.

Jakie są najpopularniejsze gatunki drewna rodzimego?

DĄB

Jest jednym z najbardziej pożądanych drzew liściastych. Dostępny jest w jasnych i ciemnobrązowych odcieniach o równomiernie rozłożonych słojach. Mimo, że jest twardym i ciężkim materiałem wykazuje stosunkową łatwość w obróbce. Drewno dębowe jest niezwykle odporne na ścieranie także może przysporzyć sporo pracy przy renowacji, a dokładniej przy polerowaniu. Wykazuje też wysoką ognioodporność.

Buk

Ciekawą gamę stanowi jego naturalne ubarwienie: od różu po żółcienie z wyjątkowym odcieniem fioletu. Sęki w buku układają się prążkowanie na całym przekroju drewna. Należy on do gatunku drewna łatwego w obróbce, ale i w barwieniu, lakierowaniu i bejcowaniu. Buk jest niezwykle odporny na ścieranie, jednakże nie lubi wilgoci i zmiennych warunków pogodowych.

Świerk

Drewno świerku najczęściej ma kolor jasny, czasem biały. Jest wyjątkowo miękkie, a przez to łatwe w obróbce. Charakteryzuję się regularnie rozmieszczonymi słojami i sękami, a pęknięcia w drewnie są dla niego całkowicie naturalne. Ułożone w suchych i przewiewnych miejscach posłuży na długie lata.

Sosna

Charakteryzuję się żółtawobiałą barwą, choć czasem można odnaleźć okazy wpadające w czerwienie. Posiada wyraziste pomarańczowo-brązowe usłojenie. Ponieważ jest to drewno włókniste i łatwe w obróbce, jeśli chodzi o szlifowanie tego drewna należy zawsze przeprowadzać je wzdłuż włókien. Niestety drewno sosny jest podatne na zgniliznę, grzyby i owady, dlatego należy je odpowiednio impregnować.

Brzoza

Cechą wyjątkową brzozy jest jej żółto–biała lub czerwono-biała barwa. Drewno brzozy est na tyle miękkie i elastyczne, że do jego obróbki możemy stosować narzędzia ręczne. Niestety nieodpowiednie zaimpregnowane może szybko ulec zgniciu, a dodatkowo jest bardzo łatwopalna. Także wystawiona na zmienne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza na mróz ulega pęknięciom i zniekształceniom, dlatego nie stosuje się jej na zewnątrz budynków.

Jesion

Charakteryzuję się sporą rozpiętością barwy: od jasnożółtych do jasnobrązowych odcieni. Jest to drewno naczyniowo-pierścieniowe o bardzo wyraźnym rysunku słojów. Jesion jest bardzo popularnym drzewem w Europie, a swoją twardością dorównuje drewnu dębowemu. Niestety jest podatne na wystąpienie zgnilizny, pęknięcia, a w kontakcie z wodą ma skłonność do przebarwień.

Modrzew

Cechą rozpoznawczą drewna modrzewia jest jego niezwykły aromat spowodowany występowaniem dużej ilości żywicy. Ma lekko żółtawo-czerwonawy odcień i obok sosny należy do najpopularniejszych gatunków drewna iglastego. Jest niezwykle wytrzymałe i od lat służy do konstrukcji wodnych, gdyż jako jedyne jest odporne na działanie wody morskiej. W obróbce problem stanowią twarde sęki i obecność żywic.

Zobacz również: Podłogi drewniane – Puławy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook