Jaką podłogę wybrać do wnętrz w stylu skandynawskim? cz. 2
31 grudnia, 2019
Jak wybrać podłogę pasującą do stylu art deco?
13 stycznia, 2020

O odpowiednim zabezpieczeniu zewnętrznym okien myślą przede wszystkim posiadacze domków jednorodzinnych lub mieszkańcy poddaszy. Dzieje się tak, ponieważ okna usytuowane właśnie na poddaszu narażone są na działanie czynników zewnętrznych w znacznie większym stopniu niż okna usytuowane w pionie. Latem mieszkańcom poddaszy może doskwierać nieznośny upał i zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne. Zimą niezabezpieczone okna będą oddawały ciepło, co w efekcie narazi nas na wyższe koszty utrzymania. Dlatego też warto zastanowić się, jakie zalety niesie stosowanie rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne – niezastąpiona ochrona latem i zimą?

Podstawową funkcją rolet zewnętrznych jest oczywiście ochrona materiału, z jakiego jest wykonane okno przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Latem rolety zewnętrzne uchronią nasze mieszkanie przed zbytnim nagrzaniem. Oznacza to, że dzięki ich zamontowaniu znacznie ograniczymy koszty związane  z nieustannym działaniem wentylatorów czy klimatyzacji. Kolejną zaletą stosowania rolet zewnętrznych, zwłaszcza wiosną i latem, jest kontrola natężenia promieni słonecznych. W pochmurne dni możemy całkowicie odsłonić okno i wpuścić jak najwięcej światła, zaś w słoneczne dni niemal całkowicie zaciemnić pomieszczenie w środku dnia, jeśli chcemy się zdrzemnąć  lub urządzić seans filmowy.

Z kolei jesienią i zimą rolety zewnętrzne ochronią skrzydła okna przed zgubnym działaniem zacinającego deszczu, śniegu i gradu oraz przed porwistym wiatrem. Warto pamiętać, że nawet z  najlepiej izolowanych termicznie budynków ciepło ucieka głównie przez okna i drzwi. Montując rolety zewnętrzne na oknach poddasza stwarzamy dodatkową barierę w  postaci poduszki wewnętrznej (pomiędzy roletą a szybą), która zapobiega znacznym utratom ciepła, a tym samym zmniejsza wydatki na ogrzewanie.

W jaki sposób rolety zewnętrzne dbają o nasz komfort?

Zamontowanie rolet zewnętrznych to nie tylko ochrona przed warunkami pogodowymi i ciekawskim wzrokiem najbliższych sąsiadów. Rolety te jeśli są odpowiedni zamontowane skutecznie tłumią  hałasy docierające do nas z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w budynkach usytuowanych przy ruchliwych ulicach. Umieszczenie w  odpowiednich miejscach na konstrukcji rolety zewnętrznej wkładki ślizgowej oraz uszczelek szczotkowych lub gumowych nie tylko wyciszy działanie rolety, ale i podniesie jej trwałość.

Najpopularniejsze rolety zewnętrzne sterowane są manualnie za pomocą paska lub linki. Dostępne są również modele sterowane za pomocą silników elektrycznych, które dodatkowo możemy wyposażyć z w system zdalnego sterowania z mechanizmem zegarowym. Dzięki nim bez problemy zaprogramujemy podnoszenie i opuszczanie rolet zewnętrznych podczas naszej nieobecności w domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook