Jakie drewno wybrać na podłogę drewnianą  w łazience i jak je zabezpieczyć?
20 stycznia, 2020
Wnętrze w stylu prowansalskim – jaką podłogę wybrać?
31 stycznia, 2020

Duży, piękny taras, na którym można by przesiadywać w  ciepłe, słoneczne dni to marzenie każdego z  nas. Nie każdego jednak stać na dom jednorodzinny, inni zaś przedkładają go na wygodne życie w bloku. Bez względu na to, czy posiadamy apartament na najwyższym piętrze, czy tez średnie mieszkanie z mniejszym balkonem, możemy z powodzeniem stworzyć sobie swój azyl, poczynając od wyboru materiału na posadzkę.

Funkcjonalna klasyka balkonowa, czyli płytki ceramiczne

Jeśli chodzi o wybór materiału na wykończenie balkonu u  większości z nas pada on na płytki ceramiczne.  Powodów ku temu jest doprawdy wiele. Płytki ceramiczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wytrzymałe na mróz i deszcz, dlatego z powodzeniem mogą służyć przez lata. Oczywiście jeśli zamontujemy je odpowiednio, a więc na równej powierzchni z  użyciem klejów i fugi przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Istotnym atutem płytek ceramicznych na balkonie jest fakt, iż nie trzeba ich konserwować. Jednakże jeśli uszkodzimy jedną z płytek niestety trzeba będzie wymienić wszystkie. Ponadto płytki mimo warstwy antypoślizgowej są śliskie podczas deszczu i lodu, dlatego łatwo na nich o wypadek. Z kolei latem szybko się nagrzewają, dlatego chodzenie w  nich gołą stopą będzie mało komfortowe.

Jakie są zalety i wady desek kompozytowych na balkonie?

Deski kompozytowe ułożone na posadzce balkonowej maja sporo zalet. Należą do nich między innymi spora wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe oraz łatwy montaż. Dodatkowo, jeśli pojawią się na ich powierzchni uszkodzenia, wystarczy wymienić tylko jedną, a całości nie trzeba często konserwować.  Kolor desek kompozytowych nie wyblaknie także pod wpływem nadmiernej ekspozycji na światło. Ogromną zaletą desek kompozytowych jest ich struktura, która dzięki wgłębieniom odprowadzają deszczówkę, a także zapobiegają poślizgnięciom. Wadami desek kompozytowych jest ich szybkie nagrzewanie się tak jak w przypadku płytek  ceramicznych. Deski kompozytowe nie przypadną również do gustu zwolennikom naturalności i ekologii, ponieważ wyprodukowane są z tworzyw sztucznych.

Czy warto układać deski drewniane na balkonie?

Oczywiście! Drewno jako naturalny surowiec cechuje ponadczasowa elegancji i wytrzymałość. To najlepszy wybór dla tych, którzy nie wyobrażają sobie zastosowania sztucznych materiałów. Poza funkcjami estetycznym, deski drewniane są łatwe w  obróbce, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na niestandardowe kształty stworzone na posadzce balkonowej. Deski drewniane posiadają wgłębienia, które z  łatwością odprowadzą wodę i działają antypoślizgowo. W odróżnieniu od płytek ceramicznych i desek kompozytowych, deski drewniane nie nagrzewają się latem, dlatego w słoneczne dni możemy czerpać ogromną przyjemność, chodząc po nich gołą stopą. Dodatkowo, jeśli znudzi się nam dotychczasowa barwa naszych desek drewnianych na balkonie możemy je z łatwością przemalować na inną. Do minusów desek drewnianych na balkonie należy konieczność jej regularnej  konserwacji, by nie straciły pięknego koloru i były bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Jednakże to doprawdy mała cena za efekt pięknego, naturalnego drewna na balkonie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook