Jaką podłogę wybrać do wnętrz w stylu skandynawskim? cz. 1
28 grudnia, 2019
Jakie funkcje pełnią rolety zewnętrzne?
6 stycznia, 2020

W poprzednim artykule pisaliśmy już o stylu skandynawskim oraz trzech jego odmianach:  norweskiej, szwedzkiej i duńskiej. Wiemy już, że mieszkańcy mroźnej Północy upodobali sobie drewno jako materiał szlachetny, ale i najłatwiej dostępny. W pomieszczeniach skandynawskich drewno rządzi zarówno w budownictwie, jak i wykończeniu domów i mieszkań, zwłaszcza jeśli chodzi o podłogi. W tym artykule nadszedł czas, aby zastanowić się za pomocą jakich materiałów wykończyć podłogę, aby zachować piękno i minimalizm stylu skandynawskiego.

Drewniana podłoga w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski przede wszystkim bazuje na jasnych podłogach drewnianych z  wyrazistymi sękami i usłojeniem lub podłogach drewnianych bielonych.

Zobacz również: Jaką podłogę wybrać do wnętrz w stylu skandynawskim? cz. 1

Jeśli chodzi o gatunek drewna, najlepiej wybrać gatunek odporny na wahania temperatur i wilgotności. Zapobiegnie to powstawaniu brzydkich szczelin pomiędzy deskami. Najlepsze do ułożenia podłogi drewnianej w stylu skandynawski okazują się zatem polski buk i olcha, zaś z gatunków egzotycznych drewna polecamy merabu bądź teak.

A może panele podłogowe?

Jeśli chcemy urządzić nasze wnętrza, wykorzystując naturalny surowiec,  musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Nie oznacza to jednak, że w przypadku mniejszego budżetu raz na zawsze musimy pożegnać się z marzeniem o podłodze w stylu skandynawskim. Wystarczy kupić panele podłogowe, za które zapłacimy już od 80 zł za metr. Panele podłogowe prezentują się bardzo naturalne, a ich wytrzymałość zagwarantowana jest dzięki fabrycznym zabezpieczeniom ich powierzchni. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że nie wymagają malowania i cyklinowania. Jeśli chodzi o panele podłogowe w  stylu skandynawskim doskonale prezentują się odcienie płowe, miodowe i złote.

Jaką podłogę wybrać do kuchni i łazienki w stylu skandynawskim?

Podłoga w kuchni i łazience narażona jest na dużą wilgotność i ciągłe zmiany temperatury. Dlatego też materiał, którym zdecydujemy się wykończyć podłogę w tych pomieszczeniach powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim odporny i wytrzymały. Jeśli więc posiadamy spory budżet wybierzmy najtwardsze rodzime bądź egzotyczne gatunki drewna. Z kolei, jeśli nie jesteśmy przekonani do podłogi drewnianej w  kuchni i łazience wybierzmy płytki podłogowe. Płytki podłogowe w kuchni i łazience w stylu skandynawskim układajmy w geometryczne wzory lub pokuśmy się o modele, które do złudzenia przypominają deski drewniane. Dla przełamania skandynawskiej bieli proponujemy wybrać płytki ceramiczne  w odcieniach szarości, granatu lub czerni. Nic też nie stoi na przeszkodzi, aby połączyć naturalne deski drewniane z płytkami ceramicznymi w kuchni i łazience. Praktyka ta staje się ostatnio niezwykle ze względu na odważne połączenia funkcjonalności płytek z elegancją i szlachetnością drewna.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook