Jaka jest różnica pomiędzy roletami a żaluzjami okiennymi?
13 lutego, 2020
Jak czyścic żaluzje wewnętrzne?
23 lutego, 2020

Choć obecne czasy są zdominowane przez nowoczesne technologie, wielu  z nas ceni sobie smak minionych epok. Nie inaczej jest ze stylem panującym we wnętrzach angielskich domów jeszcze sprzed stu pięćdziesięcioma latami temu. Styl kolonialny jest specyficzną mieszanką ekskluzywności angielskiego smaku i egzotyki krajów zamorskich.

Jakie są główne cechy stylu kolonialnego?

Styl kolonialny miał swój początek w polityce gospodarczej gównie Anglii, ale i Francji, Belgii czy Hiszpanii. Najczęściej jednak kojarzy się  z Wyspami Brytyjskimi i jedną z  najpotężniejszych i najdłużej panującej władczyni królową Wiktorią, której panowanie przypada na XIX wiek. Stąd egzotyka tego stylu pochodziła nie tyko z kolonii afrykańskich, ale przede wszystkim z  Indii, których królowa Wiktoria była cesarzową. Stamtąd zwożono herbatę, egzotyczne przyprawy i oczywiście całe mnóstwo etnicznych wyrobów.

Styl kolonialny lubuje się w skórzanych meblach i wnętrzach pełnych ciepłych beży i głębokich brązów  z elementami zieleni i pomarańczy. Ten styl wnętrzarski bogato korzysta z  dekoracji w postaci kolorowych kocy, drewnianych kufrów, mosiężnych wykończeń masywnych i ręcznie rzeźbionych mebli, obecności szaf i komód,  globusów, map i rycinki oraz figurek indyjskich lub afrykańskie, a także ciemnych i egzotycznych podłóg drewnianych.

Egzotyka podłóg drewnianych w stylu kolonialnym?

Do aranżacji wnętrz  w stylu kolonialnym sięgano chętnie po brąz, który kojarzył się  z gęstwinami dzikich terenów Indii, Afryki czy Ameryki Południowej, przede wszystkim kojarzony był z korą tamtejszych drzew. Właśnie takie egzotyczne drewno sprowadzano do angielskich domów, aby układać z nich piękne podłogi drewniane. Bardzo ważnie dla tego stylu jest kolorystyka, nieregularność  i naturalność przejawiająca się właśnie na podłodze drewnianej. Z tego względu lepiej wybierać egzotyczne gatunki drewna niż deski dębowe.

Największym powodzeniem jeśli chodzi o układanie podłogi drewnianej w stylu kolonialnym cieszą się jatoba, merabu i apella. Ze względu na swoją ciemną głęboka barwę idealnie tworzą charakter wnętrza kolonialnego. Dodatkowo dzięki temu, że każda z desek ma nieco inną barwę tworzą one naprawdę zachwycające  wzory na naszej podłodze drewnianej. Te egzotyczne gatunki drewna mają również wyraziste usłojenie  w kolorze ciemnych, rudawych i złocistych brązów.

Pamiętajmy, że efektowny wygląd podłogi drewnianej w stylu kolonialnym to nie jedyna jej zaleta. Podłogi drewniane z drewna egzotycznego są dodatkowo bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścierani czy wgniecenia, a pamiętajmy, że meble kolonialne są raczej masywne. Dodatkowo świetnie reagują na duże  wahania temperatur, a drewno dobrze pracuje i jest odporne na wilgoć.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook