Jaka jest różnica pomiędzy roletami a żaluzjami okiennymi?

Wnętrze w stylu prowansalskim – jaką podłogę wybrać?
31 stycznia, 2020
Jaką podłogę drewnianą wybrać do stylu kolonialnego?
17 lutego, 2020

Rolety i żaluzje okienne chronią nasze wnętrza przed nadmiernym światłem i wścibskim wzrokiem, jednakże często bywają mylone. Owszem, jedne i drugie mogą służyć jako dekoracja okien lub stanowić tło dla pięknych zasłon i firanek. Zarówno rolety okienne, jak i żaluzje okienne dostępne obecnie na rynku występują w wielu barwach i kształtach, dlatego z powodzeniem można je dostosować niemal do wszystkich kształtów okien. Zastanówmy się jednak, czym tak naprawdę różnią się rolety i żaluzję?

Z jakich materiałów wykonane są rolety i żaluzje okienne?

Głowna różnica pomiędzy roletami a żaluzjami okiennymi dotyczy materiału, z którego są wykonane. Rolety okienne wykonuje się z materiałów wysokiej jakości naturalnych takich jak len czy bawełna oraz sztucznych np.. poliestru i polamidu. Dodatkowo ich materiał jest pokryty specjalną powłoką, która czyni je bardziej odporne na brud, wilgoć i blaknięcie.

Z kolei żaluzje okienne wykonuje się głownie  z aluminium, drewna i bambusa. Jeszcze niedawno, bo w PRL-u rządziły żaluzje aluminiowe wykonane ze słabej jakości materiałów. Obecnie żaluzje aluminiowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów i świetnie sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych. Ogromną popularnością cieszą się również żaluzję drewniane i bambusowe, które nie tylko nagrzewają się wolniej od żaluzji aluminiowych, ale nadają ciepła i przytulności nie tylko pomieszczeniom wykończonym drewnem.

Jakie możliwości aranżacyjne posiadają rolety i żaluzje okienne?

Jeśli chodzi o najprostsze modele rolet okiennych  to z powodzeniem wtopią się one w  najbardziej minimalistyczne wnętrza. Dzięki szerokiej palecie barw rolet dostępnych na rynku z pewnością też znajdziemy wyraziste i kolorowe modele do pokoju najmłodszych. Jeśli zaś zdecydujemy się na rolety we wnętrzach w stylu art deco lub prowansalskich postawmy na  rolety dekoracyjne w wersji rzymskiej (harmonijkowe) lub weneckiej (pofałdowane).

Żaluzje okienne pod względem możliwości designerskich zdecydowanie ustępują roletom okiennym. Obecnie najlepiej sprzedają się żaluzje drewniane, zwłaszcza te o szerszych listewkach. Doskonale komponują się we wnętrzach w stylu rustykalnym oraz kolonialnym i są lubiane przez miłośników ekologii. Z kolei żaluzje aluminiowe dzięki swojemu chłodnemu, metalicznemu wyglądowi doskonale uzupełniają dekoracje wnętrz minimalistycznych i industrialnych.

Rolety i żaluzję okienne a nasłonecznienie

Obecnie mamy naprawdę szeroki wybór rolet okiennych, które ochronią nasze wnętrza przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Do wyboru mamy nie tylko zwykłe rolety, ale i te pokryte specjalną powłoką perłową, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się nawet ciemnym materiałów. Absolutnym hitem są również rolety dzień-noc wykonane ze specjalnych pasów, z których jedne przepuszczają światło a inne nie. Tak budowa rolet dzień-noc umożliwia dowolne regulowania stopnia natężenia światła w pomieszczeniu.

Nie ulega wątpliwości, że roleta dzień-noc skorzystała z możliwości, które posiadają żaluzję okienne, a więc sterowanie kątem listewek. Obecnie produkowane żaluzje okienne zarówno drewniane, bambusowe, jak i aluminiowe pokrywane są specjalną powłoka, która odbija światło, a zatem zapobiega nagrzewaniu się listew żaluzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook