Co warto wiedzieć o roletach dzień-noc?
6 grudnia, 2019
Żaluzje drewniane, bambusowe czy aluminiowe – które wybrać?
16 grudnia, 2019

Domy w  całości wykonane z  drewna to marzenie wielu z  nas. Niezwykle popularne w  krajach skandynawski, również  w Polsce zyskują coraz większe uznanie. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać stosując drewno tylko na fasadzie budynku lub na niewielkich elementach przy drzwiach wejściowych lub oknach. I choć domy wykonane w części lub całości z drewna prezentują się niezwykle pięknie i podnoszą jego prestiż materiał ten narażony  jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego też, aby jak najdłuższej cieszyć się pięknym, naturalnym wyglądem  naszej elewacji drewnianej należy ją odpowiednio zakonserwować zwłaszcza przed zimą.

Jakie czynniki działają destrukcyjnie na niezabezpieczoną elewację drewnianą?

Drewno to materiał niezwykle wytrzymały, jednakże stosowany na zewnątrz narażony jest na wiele niekorzystnych warunków, które przyspieszają proces jego biodegradacji. Głównym wrogiem desek elewacji drewnianej jest oczywiście woda. Jeśli krople deszczu wnikną w  deski elewacji następuje pęcznienie drewna zwłaszcza, gdy na zewnątrz panuje mróz. Wtedy woda zamarza i następuję pękanie i rozsadzane drewna od środka. Zmienne warunki pogodowe, a więc naprzemienne dodatnie i ujemne temperatury powodują, że drewno elewacji drewnianej raz puchnie, raz nadmiernie wysycha. Kolejnym zagrożeniem dla drewna naszej elewacji są promienie UV, które powodują blaknięcie jego pięknego, naturalnego koloru. Nie zapominajmy również o zgubnym działaniu mikroorganizmów, jakimi są pleśnie, grzyby i owady. Gdy raz się pojawia, trudno jest się ich pozbyć, a należy pamiętać, że niszczą  elewację drewnianą zarówno od zewnątrz, jak i od środka.

Jaka przygotować elewację drewnianą zanim przystąpimy do jej zabezpieczenia przed zimą?

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek konserwacji elewacji drewnianej przed zimą musimy ją odpowiednio przygotować. Zacznijmy zatem od wyczyszczenia drewna na sucho za pomocą szczotki ryżowej. Jeśli w naszej elewacji drewnianej występują  ubytki wypełnijmy je szpachlą do drewna, a  zniszczoną elewacji wyszlifujmy szlifierką lub papierem ściernym. Jeśli sytuacja tego wymaga możemy umyć elewację drewnianą wodą, a  następnie poczekać dwa-trzy dni do jej całkowitego wyschnięcia.

W jaki sposób zadbać o ochronę elewacji drewnianej przed zimą?

Przystępując do zabezpieczanie elewacji drewnianej przed zimą pamiętajmy, aby robić to w  bezdeszczowe i bezwietrzne dni, tak jak postępujemy w przypadku zabezpieczania tarasu drewnianego przed zimą.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć taras drewniany przed zimą?

Zastanówmy się również nad wyborem odpowiedniego środka zabezpieczającego. Wykluczmy wszelkiego rodzaju woski do drewna, ponieważ mimo, że są zbawienne dla drewna to niestety przyciągają owady. Także oleje nie będą spełniały swoich funkcji, ze względu na to, że bardzo szybko wypłukuje je deszcz. Niestety i lakiery nie przyniosą nam oczekiwanych efektów, gdyż momentalnie złuszczają się pod wpływem promieniowania słonecznego.

Jaki środek zatem wybrać, aby zapewnić trwałą i kompleksową ochronę elewacji drewnianej w zimie? Najlepszym preparatem chroniącym deski drewniane naszej elewacji będzie bejca lub lakierobejca. Nie tworzą one wyraźniej warstwy jak lakiery i farby, pozostawiając naturalny rys słojów. Ponadto wnikają w  głąb drewna i pozwalają mu oddychać.

Aby pomalować elewację drewnianą wystarczy nam wałek lub pędzel malarski. Pamiętajmy także, aby stosować się do szczegółowych instrukcji producenta na opakowaniu preparatu, a deski malować zawsze wzdłuż słojów. Z reguły, aby zagwarantować odpowiednią ochronę elewacji drewnianej należy nanieść kilka warstw środka zabezpieczającego, pamiętając, aby każdą kolejną nakładać tylko wtedy, gdy poprzednia zdąży już porządnie wyschnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook