Trendy w podłogach drewnianych w 2019 roku
19 listopada, 2019
Jaka podłoga będzie najlepsza do salonu?
27 listopada, 2019

Zima to czas, szczególnie nieprzyjazny wszelkim konstrukcjom drewnianym, w tym tarasom drewnianym zarówno bez zadaszenia, jak i z zadaszeniem. Niskie temperatury i wysoka wilgoć to główne czynniki, które mogą uszkodzić powierzchnie naszego trasu. Jaka odpowiednio zabezpieczyć taras drewniany przed zimą, aby cieszyć się jego pięknym wyglądem na wiosnę?

Jak przygotować powierzchnię tarasu drewnianego przed jego konserwacją przed zimą?

Najczęstszym i najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenia tarasu drewnianego przed zgubnymi skutkami zimy jest jego olejowanie. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności musimy odpowiednio przygotować jego powierzchnię. Na samym początku deski tarasu drewnianego powinniśmy delikatnie zeszlifować np. papierem ściernym, a następnie dokładnie umyć. Jeśli nasz taras był wcześniej poddany lakierowaniu lub farbowaniu musimy te warstwy usunąć, ponieważ olejowanie tarasu drewnianego powinno odbywać się bezpośrednio na surowym drewnie. Umycie na mokro powierzchni tarasu drewnianego pozwoli na dokładne pozbycie się brudu, który wniknął w jego strukturę. Najlepiej wykorzystać do tego celu myjkę ciśnieniową, natomiast jeśli jej nie posiadamy wystarczy użyć  drucianej szczotki. Pamiętajmy, aby umyta powierzchnia zdążyła dokładnie wyschnąć przed przystąpieniem do olejowania.

Jak olejować taras drewniany przed zimą?

Zanim zdecydujemy się na położenie warstwy oleju na drewnie tarasu prześledźmy prognozę pogody. Jeśli rozpoczniemy olejowanie przygotowanego wcześnie tarasu drewnianego na drugi dzień po deszczu drewno będzie zbyt wilgotne – olejowanie powinno odbyć się na dobrze wysuszonej powierzchni. Także po konserwacji bezdeszczowa pogoda powinna utrzymywać się przez co najmniej  dwa dni. W innym wypadku olej nie zdąży porządnie wniknąć w drewno i wyschnąć. Unikajmy także wiatru  w trakcie olejowania tarasu drewnianego– choć przyspieszy sam proces schnięcia oleju to niestety naniesie na jego powierzchnie, pył, kurz i inne drobinki niesione przez wiatr.

Zobacz również: Taras drewniany – konserwacja i zabezpieczanie

Warstwa oleju, którą nanieśliśmy na drewniane deski tarasu ma za zadanie wniknąć w głąb drewna i wypełnić jego pory. Dzięki temu woda nie będzie wnikać w szczeliny drewna, a zatem nie spowoduje pęknięć. Jeśli nie mamy pewności, czy nasz taras drewniany została dobrze zaolejowany możemy wylać na niego kroplę wody i zobaczyć, czy nie wsiąka w jego powierzchnie. Jeśli kropla zniknie będziemy musieli nałożyć drugą warstwę oleju.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Facebook