Jakie funkcje pełnią rolety zewnętrzne?
6 stycznia, 2020
Jakie drewno wybrać na podłogę drewnianą  w łazience i jak je zabezpieczyć?
20 stycznia, 2020

Kapitalizm oraz wszelkie jego dobrodziejstwa związane z  łatwym dostępem do materiałów oraz ich ogromną różnorodnością pozwalają nam urządzić nasze mieszkania w dowolnym stylu. Jedni z nas stawiają na prostotę i tradycję stylu rustykalnego i skandynawskiego, inni wolą pomieszczenia minimalistyczne, a nawet industrialne, idące z duchem czasu. Jednakże do wielu z nas zdecydowanie najbardziej przemówi styl art deco, łączący w sobie nowoczesność, ponadczasową elegancję  oraz nutę sentymentalizmu w stosunku do minionych czasów.

Czym jest styl art deco?

Styl art deco zrodził się z potrzeby na odbudowę szczęśliwego życia w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Pojawił się na krótko po Pierwszej Wojnie Światowej we Francji w domach, których właściciele cenili elegancję bez względu na koszty. Stawiając na świeżość i nowoczesność w dekoracji wnętrz styl ten wyparł styl secesyjny, który gustował w  nadmiernej ornamentyce.

Dziś, myśląc o stylu art deco mamy na myśli takie urządzanie pokoi, które odrzuca przypadkowość, stawiając jednocześnie  na geometryczne kształty przejawiające się w  motywie trójkątów, rombów, gwiazdy oraz schodkowych piramid. Styl ten jest synonimem elegancji i luksusu w postaci bogatych i najdroższych dekoracji, a zatem i najlepszych materiałów w tym głównie egzotycznego drewna, marmuru, skór, polerowanego szkła czy chromowanej stali. Chociaż styl art deco pod względem dekoracji uważany jest za jeden z  najbarwniejszych stylów wnętrzarskich, dominują w  nim stonowane odcienie beli, beży, szarości oraz szlachetnej czerni.

Jaką podłogę wybrać do wnętrz w stylu art deco?

Styl art deco lubuje się w eleganckich, szlachetnych, ale i najlepszych jakościowo materiałach również jeśli chodzi o podłogi. Dlatego też,  jeśli mowa o podłodze w sypialni i salonie w  stylu art deco w  grę wychodzą tylko najszlachetniejsze i najbardziej wytrzymałe gatunki drewna. Najlepszym wyborem będą zatem dębowe deski drewniane lub drewno egzotyczne o ciemniejszej barwie np. merabu. Aby zachować geometrę lubianą przez ten styl warto ułożyć desko w jodełkę, drabinkę skośnie do ściany (ułożenie diagonalne).

Styl art deco rządzić powinien niepodzielnie nie tylko w salonie i pokojach, ale także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci. Projektanci wnętrz szczególnie polecają podłogę drewnianą we wspomnianych wcześniej ciemnych odcieniach drewna egzotycznego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ułożyć podłogę drewnianą  w jaśniejszych odcieniach, ożywiając ją  wzorem mozaiki. Ogromną popularnością cieszą się również podłogi z naturalnego kamienia marmuru lub granitu. Jednakże, jeśli nie możemy sobie na taką podłogę pozwolić wystarczy wybrać o wiele tańsze panele winylowe, które do złudzenia będą imitowały naturalne wzory kamienia.

Styl art deco z powodzeniem możemy zastosować także w łazience. Tu dominuje naturalny kamień jako wykończenie nie tylko podłóg, ale i ścian. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z naturalnej podłogi drewnianej. Jeśli z zaangażowaniem przyjrzymy się materiałom podłogowym w dobrych sklepach  z podłogami drewnianymi z pewnością dobierzemy wysokiej jakości, wodoodporne deski drewniane, które pomogą wprowadzić do naszej łazienki ponadczasową szlachetność i elegancję.

Zobacz również: Jaką podłogę wybrać do wnętrz w stylu skandynawskim?

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook