Co zrobić jak drewniana podłoga skrzypi
8 czerwca, 2020
Panele podłogowe a ogrzewanie
22 czerwca, 2020

Panele podłogowe cieszą się dużą popularnością, a przyczyn ich powodzenia jest bardzo dużo. Na rynku dostępne jest wiele rodzai paneli. Różnorodność kolorów oraz struktur są jednym z najważniejszych czynników, które wpłynęły na wzrost popularności tego typu podłóg. Obecnie istnieją modele paneli, które imitują nie tylko samo drewno w różnych barwach, ale także inne, bardzo ciekawe struktury jak na przykład kamień. Zainteresowanie panelami stale rośnie, gdyż bez problemu można dobrać ich odpowiedni kolor i strukturę do rodzaju pomieszczenia, w którym mają się znajdować. Panele podłogowe cechują się również coraz większą wytrzymałością na uszkodzenia, a dodatkowo są bardzo przyjemne w konserwacji, gdyż nie wymagają specjalnego sposobu ich traktowania. Dużą zaletą paneli podłogowych jest również ich cena, która sprawia, że oferty stają się coraz bardziej konkurencyjne, a w okresach wyprzedaży panele podłogowe można kupić w bardzo okazyjnych i niskich cenach. Układanie paneli podłogowych jest jedną z łatwiejszych i przyjemniejszych prac remontowych, a wszystko za sprawą prostego sposobu ich układania.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku – przygotowanie

Układanie paneli wymaga zaplanowania prac, gdyż istnieje kilka zasad, które powinny być spełnione, aby podłoga mogła służyć dłużej w niezmienionej formie. Istnieją dwie różne koncepcje dotyczące kierunku układania paneli. Panele podłogowe powinny być układane prostopadle do okna, tak aby padające światło zgadzało się z kierunkiem ułożonej podłogi, gdyż optycznie powiększą one pomieszczenie, jednak panele podłogowe ułożone równolegle pozwolą na częściowe zakamuflowanie łączeń pomiędzy pojedynczymi elementami. Przed rozpoczęciem układania podłogi, panele podłogowe powinny przez co najmniej 48 godzin znajdować się w tym samym pomieszczeniu, w którym mają zostać zamontowanie, ponieważ ważna jest ich aklimatyzacja. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 18°C , a zalecana wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale od 50 do 70 procent. Warto sprawdzić również samo podłoże, czy na pewno jest stabilne i równe, a także czyste i suche, gdyż nieodpowiednio przygotowana powierzchnia może negatywnie wpłynąć na ostateczny efekt.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku – instalacja

Przed ostatecznym rozpoczęciem układania paneli podłogowych należy pamiętać o rozłożeniu folii paroizolacyjnej w przypadku, kiedy posiadamy ogrzewanie podłogowe lub panele podłogowe mają być umieszczone na jastrychu. Kolejnym elementem jest izolacja akustyczna, która powinna zostać umieszczona bezpośrednio na folii. Izolacja akustyczna może zostać wykonana na przykład z korka lub filcu, a także specjalnej pianki. Układanie paneli podłogowych powinno się rozpoczynać od lewego rogu na końcu pomieszczenia. Warto ułożyć jeden pas paneli przed ich przymocowaniem aby wstępnie określić jak dużo trzeba będzie przycinać. W przypadku, kiedy panele nie są idealnie wymierzone należy je przyciąć pamiętając, że pojedynczy element nie powinien być krótszy niż czterdzieści centymetrów, a więc przycięcie powinno nastąpić po obu stronach rzędu. Układają pierwsze warstwy należy pamiętać o umieszczeniu rozpórki o szerokości od 10 do 15mm między ścianę a panele. Jednym z łatwiejszych sposobów układania paneli podłogowych jest system na zatrzask, który polega na zatrzaskiwaniu paneli przy pomocy młotka i dobijaka w odpowiednim miejscu. Najbardziej wymagające przy układaniu paneli podłogowych jest ułożenie ostatniego rzędu, gdyż najprawdopodobniej potrzebne będzie ich docięcie wzdłuż elementów. Docinając panele należy pamiętać o pozostawieniu odstępu między ścianą a panelami, gdyż ze względu na zmienne temperatury elementy mogą się kurczyć lub poszerzać. W przypadku kiedy z podłogi wychodzą rury grzewcze w panelach trzeba naciąć odpowiedniej wielkości otwory, jednocześnie rozcinając panel wzdłuż średnicy otworu, tak aby umożliwić jego instalację po jednej i drugiej strony rury grzewczej. Na koniec wystarczy zamontować listy podłogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook