Panele podłogowe w pomieszczeniach użytkowych
26 czerwca, 2019
Olejowanie i woskowanie podłóg drewnianych
5 lipca, 2019

Panele podłogowe codziennie narażone są na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Nawet panele z najtwardszych gatunków drewna nie są obojętne wobec czasu, który odbiera im walory estetyczne. Mocno wyeksploatowane panele podłogowe trzeba wymienić. Jeżeli jednak są tylko trochę podniszczone można pokusić się o ich odświeżenie. Malowanie paneli uodporni je na zniszczenia oraz przywróci piękny wygląd. Przy tej okazji można nawet zmienić kolorystykę aranżacji w pomieszczeniu.

Jak przygotować panele do malowania?

Przed przystąpieniem do malowania wszystkie panele drewniane należy porządnie oczyścić i umyć. Dotyczy to szczególnie powierzchni lakierowanych lub olejowanych. Następnie panele należy oszlifować i położyć odpowiedni podkład. W przypadku paneli podłogowych wystarczy je dobrze umyć, przetrzeć do sucha a na końcu nanieść podkład. Jeśli chodzi o panele laminowane nie wszystkie nadają się do malowania, dlatego warto się upewnić czy można je potraktować farbą.

Jaki środek wybrać do malowania paneli?

Do odświeżenia paneli drewnianych użyjemy tylko i wyłącznie farbę przeznaczoną do powierzchni drewnianych. Przed jej kupnem dokładnie przemyślmy, jaki kolor chcemy nadać starym panelom. Klasycznie mogą to być ciepłe brązy i beże lub modna ostatnio biel, która przywołuje na myśl styl skandynawski. Nasz wybór może paść na jaskrawe odcienie, jednak bądźmy co do nich przekonani, bo kolejne odmalowanie na ponów wymaga szlifowania i gruntownego oczyszczenia.

Panele plastikowe wymagają użycia farby w aerozolu. Mogą to być produkty przeznaczone np. do metalu. Pamiętajmy, żeby nigdy nie używać do paneli podłogowych produktów przeznaczonych do paneli drewnianych. Panele laminowane są niezwykle trudne w malowaniu, ponieważ ich powierzchnia może nie zapewnić farbie odpowiedniej przyczepności. Dlatego w tym przypadku warto się zastanowić czy zwyczajnie nie położyć nowych paneli.

W jaki sposób malować panele podłogowe?

Panele podłogowe należy malować poczynając od ściany i kierując się ku środkowi; nie zaczynajmy malowania od drzwi. Do tego celu użyjmy wałka lub szerokiego pędzla, pokrywając drewno zgodnie z jego usłojeniem. Do paneli podłogowych zazwyczaj stosuje się geste, trwałe farby, dlatego z reguły wystarczy nanieść już jedną warstwę. W przypadku paneli laminowanych, które są odpowiednie do malowania będziemy potrzebowali dwóch warstw.

Przed jakimikolwiek pracami wynieśmy wszystkie meble i elementy wystroju wnętrza, tak aby ich nie poniszczyć. Także już po samym malowaniu zanim wniesiemy sprzęty z powrotem upewnijmy się, że farba zdążyła wyschnąć. Inaczej zabrudzimy meble, a odświeżanie paneli przyniesie odwrotny skutek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook