Jakie są zalety podłogi z jesionu?
8 sierpnia, 2019
Możliwości dekoracyjne paneli 3D
6 września, 2019

Wykańczając lub remontując nasz wymarzony dom trudno wyobrazić sobie jego wygląd bez zamontowania wewnętrznych parapetów. Parapety zabezpieczają okno przed urazami mechanicznymi, temperaturą i wilgocią. Dodatkową pełnią rolę dekoracyjną naszych wnętrz, ponieważ nierzadko służą jako półka na kwiaty i inne przedmioty. Najczęściej wykonywane są z tańszych tworzyw sztucznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać parapet ze szlachetnego kamienia czy  z ciepłego w odbiorze drewna.

Jakie drewno wybrać na parapet?

Jeżeli w  naszych pomieszczeniach królują przedmioty wykonane z  drewna, a  wiec drewniane drzwi, meble czy podłogi drewniane także parapety warto wykończyć drewnem. Jako materiał na parapet sprawdzi się praktycznie każdy gatunek drewna. Jednakże jeśli zależy nam, aby nasz parapet drewniany prezentował się pięknie i służył przez wiele lat najlepiej sięgnąć po najtrwalsze rodzime gatunki drewna jakimi są buk, dąb, jesion lub modrzew. Niekiedy do wykańczania parapetów używa się egzotycznych gatunków drewna na przykład badi, marabu czy sapella. Dzięki tszerokiemu wyborowi materiałów drewnianych mamy możliwość dostosowania ich do naszych oczekiwań aranżacyjnych i finansów.

Zadbajmy o spójność

Parapety, choć często bagatelizowane i spychane na koniec, to bardzo istotny element wystroju każdego pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na drewniane parapety dobierajmy je tak, aby pasowały do całego wnętrza. Jeśli kolor jasny dominuje w całym pomieszczeniu wybierajmy jasne odcienie drewna, jeśli nasze pokoje charakteryzują się szlachetnymi brązami postawmy na ciemniejsze kolory parapetów.

W salonie, sypialni czy gabinecie można pokusić  się o zamontowanie szerokich ozdobnych parapetów z dowolnego gatunku drewna. Dzięki temu będą  one lepiej zapobiegały unoszeniu się kurzu spod kaloryferów. W łazience i kuchni, gdzie panuje duża wilgotność najlepiej zadbać o wykończenie parapetu gatunkami drewna odpornymi na wodę i środki chemiczne. Parapety w kuchni często pełnią rolę dodatkowego blatu czy półki, na której trzymamy sprzęty gospodarcze. Dlatego powinien być on stabilniejszy i odporny na znaczne obciążenia. W pokojach dziennych warto dokładnie przemyśleć zastosowanie parapetów. Jeśli będą one pełniły rolę półki na doniczki  z kwiatami powinny być solidniejsze i szersze. Ciekawym rozwiązaniem funkcjonalnym i estetycznym jest bardzo szeroki parapet  w sypialni czy pokojach dziennych, który służy jako siedzisko przy oknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook