Jaką podłogę wybrać do łazienki? cz.2
23 maja, 2019
Jaki materiał wybrać na podłogę w przedpokoju?
5 czerwca, 2019

Miliony Polaków wybierają drewnianą podłogę zarówno ze względu na jakość materiału, jak i na jego piękny, zachwycający wygląd. Jednakże każdy naturalny materiał wymaga dbałości i odpowiedniej pielęgnacji. Bambus należy do najtwardszych materiałów podłogowych dostępnych na rynku, mimo, że proces jego produkcji jest całkowicie naturalny i ekologiczny. Z powodzeniem można stosować podłogi bambusowe w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak i o natężonym ruchu. Jak zadbać o podłogę bambusową, by zwiększyć jej wytrzymałość i wydobyć całe piękno w niej drzemiące?

Impregnacja podłogi z bambusa

Każde drewno bezwarunkowo należy zabezpieczać przed działaniem wilgoci. Nawet najtwardsze gatunki drewna egzotycznego, w tym bambus, przy nadmiernej ekspozycji na wodę traci swoje walory estetyczne, a deski z czasem mogą się odkształcać a nawet butwieć. Podłoga bambusowa znana jest ze swojej niezwykłej odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, dlatego też idealnie nadaje się do wymagających pomieszczeń, jakimi są łazienki. Należy ją wtedy koniecznie pokryć warstwą oleju. W przypadku salonu i sypialni olejowanie lub lakierowanie podłogi z bambusa ma raczej wymiar estetyczny i nie jest wymagane.

Podstawa pielęgnacji podłogi z bambusa

W codziennej pielęgnacji podłogi z bambusa wystarczy zamiatać jej powierzchnię szczotką z twardym włosiem. Zapobiega to zbieraniu się kurzu i drobinek piasku, a w konsekwencji – powstawaniu rys i ścieraniu się drewna. Raz na tydzień powinniśmy też przetrzeć podłogę lekko wilgotnym mopem, pamiętając, aby nie przesadzić ze zbytnim namoczeniem jej powierzchni.

Zobacz również: Podłogi z drewna

Środki czyszczące do podłóg bambusowych

Jeśli wybieramy jakiekolwiek preparaty chemiczne do impregnowania bambusa, powinniśmy zadbać, aby były one przeznaczone do pielęgnacji podłóg naturalnych. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać to fakt, aby stosować inny preparat do powierzchni lakierowanych, a inny do powierzchni olejowanych. W bardziej specjalistycznych sklepach znajdziemy szeroki wybór produktów przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji podłóg z bambusa. Konserwując podłogę bambusową olejem, klakierem czy woskiem powinniśmy przeprowadzać tą czynność co najmniej raz do roku. Będziemy mieć wtedy pewność, że zapewnimy jej idealną ochronę przed nadmierną wilgocią i ścieraniem oraz zapewnimy jej piękny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook