Jaka podłogę wybrać jeśli posiadamy zwierzęta domowe?
9 kwietnia, 2019
Jaką podłogę wybrać do biura?
16 kwietnia, 2019

Wybór podłogi do domu, w którym znajdują się małe dzieci to nie lada problem. Nie wystarczy,  by podłoga zapewniała będzie bezpieczeństwo ciepło i obojętność dla zdrowia – każdy rodzaj podłogi trzeba pielęgnować oraz impregnować, aby cieszyć się jej czystością i pięknym wyglądem. Jakie środki wybierać, aby nie wpływały na delikatne zdrowie naszych pociech?

Jakie konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą stosowanie detergentów?

Większość reklam w telewizji nie od dziś pokazuje nam środki, które dbają nie tylko o czystość w naszym domu, ale i o nasze zdrowie. Jednakże środki czyszczące podłogi z reguły są środkami chemicznymi, a więc sztucznymi, które zawsze będą miały wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto pamiętać, że organizm dzieci zwłaszcza tych najmłodszych jest mniej odporny niż u dorosłego człowiek – zdecydowanie bardziej reaguję na chemię i intensywne zapachy. Nie chcemy przecież narazić naszych dzieci na reakcje alergiczne, a nawet poparzenia czy zatrucia wywołane środkami chemicznymi.

Zapach, który towarzyszy środkom pielęgnacji podłóg jest spowodowany jego składem. Większość środków produkuje się na bazie rozpuszczalnika lub wody i raczej nie trudno zdecydować, który jest bardziej intensywny w zapachu i szkodliwy dla otoczenia… Zawsze czytajmy etykiety i skład środków czyszczących podłogi i wybierajmy, te na bazie wody, które są obojętniejsze dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Wybierajmy przy tym środki, które szybko schną a ich zapach szybko wietrzeje. Produkty na bazie wody praktycznie są bezwonne.  Wszelkie farby, oleje i impregnaty powinny posiadać europejskie atesty bezpieczeństwa oraz zawierać środki ostrożności w przypadku ich kontaktu z dziećmi. Wiele chorób w tym astma, nowotwory, czy wady wrodzone u dzieci mogą być spowodowane właśnie chemikaliami zawartymi w środkach czyszczących i pielęgnujących.

Jakie są domowe sposoby mycia podłóg?

Podstawowa zasadą utrzymania naszej podłogi w dobrym stanie jest jej sprzątanie na bieżąco. Nie tylko zadbamy o jej piękny wygląd, ale także będziemy mieć pewność, że nasze dzieci będą mogły bezpiecznie się na niej bawić. Do codziennego czyszczenia podłogi wystarczy używanie odkurzacza, szczotki lub wilgotnego mopa. Jeśli zaś nie chcemy używać detergentów dostępnych w sklepie, śmiało możemy wykorzystać domowe sposoby na pielęgnację podłóg, które nie wpłyną na zdrowie i samopoczucie naszych pociech.

  • Podłoga drewniana

Do podłóg drewnianych olejowanych należy używać środków nieszkodliwych dla zdrowia, które jednak zawierają tłuszcz. Beztłuszczowe środki sprawdzą się natomiast w przypadku podłóg drewnianych lakierowanych. Dobrym sposobem na mycie podłóg drewnianych jest własnoręczne spreparowanie środka czyszczącego. Można go otrzymać z połączenia 4 litrów wody, ¼ szklanki octu oraz płynu do naczyń. Doskonale też sprawdzi się wywar z kilkunastu torebek herbaty zmieszanych z 4 litrami wody.

Zobacz też: Podłoga drewniana w pokoju dziecięcym

  • Płytki ceramiczne

W przypadku płytek ceramicznych, które nie wymagają lakierowania czy impregnowania sprawa ma się nieco inaczej. W przeciwieństwie do podłogi z drewna wilgoć i brud nie tak łatwo przenikają do wnętrza płytki ceramicznej. Jeśli brud zbierze się na złączeniach płytek wystarczy szczotka z twardym włosiem i odrobina wody z mydłem. Jeśli dopuścimy do powstania pleśni na płytce ceramicznej, o którą nietrudno zwłaszcza w wilgotnym pomieszczeniu jakim jest łazienka, najlepiej potraktować ją mieszanina octu i wody. Jest to wyjście o tyle lepsze – zapach octu nie będzie drażnił nosków dzieci jak w przypadku amoniaku i detergentu.

  • Panele podłogowe

Jak zdążyliśmy zauważyć ocet jest środkiem uniwersalnym w domu – nie tylko nadaje się do mycia podłóg drewnianych i ceramicznych, ale też świetnie czyści i nabłyszcza panele podłogowe. Wystarczy do wiadra zimnej wody dodać 2 łyżki octu i przetrzeć panele szmatką z mikrofibry, aby uzyskać efekt połysku. Pamiętaj jednak, by za każdym namoczeniem szmatki dokładnie ją wyrznąć, ponieważ tylko wtedy zapobiegniemy wypaczeniu się paneli podłogowych. Można również używać specjalnie przeznaczony do mycia i nabłyszczania preparatów, których efekt utrzymuje się do 2 miesięcy, pamiętając, by zwrócić uwagę na ich skład i obojętność dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook