Jaką podłogę drewnianą wybrać do stylu kolonialnego?
17 lutego, 2020
Czym charakteryzuje się styl retro i jaką podłogę do niego wybrać?
26 lutego, 2020

Żaluzje wewnętrzne aluminiowe, drewniane i bambusowe służą dekoracji naszych okien oraz ochronie naszych wnętrz przed nadmiernym nasłonecznieniem. Są bardzo funkcjonalne i z łatwością możemy wybrać ich odpowiedni rodzaj, kolor oraz wzór, aby idealnie współgrały ze stylem wystroju każdego pomieszczenia. Choć na co dzień pozostają cichym bohaterem naszych domów, raz na jakiś czas warto zająć się ich czyszczeniem, aby nie roznosiły kurzu i nie niszczały zapomniane. Jak zatem czyścić nasze żaluzje aluminiowe, drewniane i bambusowe?

Jakich środków myjących używać do czyszczenia żaluzji wewnętrznych?

Zanim na dobre zabierzemy się do czyszczenia żaluzji wewnętrznych w pierwszej kolejności dokładnie oszacujmy stan ich zabrudzenia. Jeśli na ich powierzchni zebrała się tylko niewielka  warstwa kurzu wystarczy je tylko przetrzeć suchą szmatka lub szczoteczką i dokładnie wywietrzyć mieszkanie.

Jeśli na powierzchni naszych żaluzji dostrzeżemy zacieki lub plamy koniecznie trzeba je wyczyścić i umyć. W tym celu przygotujmy sobie odpowiednie środki myjące i praktyczne akcesoria, a więc : płyn do mycia (naczyń lub drewna), flanelowe ściereczki, ściereczkę do kurzu, środek nabłyszczający.  Żeby ułatwić i przyspieszyć czasochłonną pracę jaką jest czyszczenie żaluzji listwa po listwie zaopatrzmy się w specjalną szczoteczkę wyposażoną w  kilka futrzanych wałeczków rozmieszczonych w  sposób, który odpowiada standardowym odstępom listew żaluzji. Do tego celu możemy również wykorzystać odpowiednią końcówkę od odkurzacza.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe, drewniane i bambusowe?

Zanim przystąpimy do czyszczenia na mokro pozbądźmy się kurzu ze wszystkich  listew żaluzji, aby nie rozmazywał się i nie wydłużał nam pracy. To od nas zależy, czy żaluzje będziemy czyścic na oknie, czy też  w łazience w  wannie. Problem dotyczy głównie demontażu żaluzji i ich ponownego montażu, co niestety nie należy do miłych czynność.

W przypadku żaluzji aluminiowych wystarczy nam ściereczka zamoczona w  płynie do mycia naczyń. Przecieramy nią każdą listewkę z osobna, pozbywając się zacieków i plam. Następnie przecieramy i polerujemy każdą z nich do sucha. Jest to bardzo ważne, by nie zostawiać ich do samodzielnego przeschnięcia , ponieważ aluminium matowiej pod wpływem wilgoci.

Żaluzje drewniane i bambusowe czyścimy podobnie z  użyciem szmatki i środka nabłyszczającego np. Pronto. Jeśli żaluzje dawno nie były czyszczone i  zalega na nich porządna warstwa kurzu zabieg ten może nie wystarczyć. Dlatego też powinniśmy użyć do ich czyszczenia szmatki  zamoczonej w  letniej wodzie z dodatkiem płynu do drewna. Każdą  z listewek przecieramy, a potem dokładnie osuszamy. Na koniec można spryskać je Pronto, aby ładnie się błyszczały i prezentowały w naszych wnętrzach.

Zobacz również: Jaka jest różnica pomiędzy roletami a żaluzjami okiennymi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook