Rolety okienne – najpopularniejsze rodzaje
8 lipca, 2020
Rodzaje elewacji drewnianych
24 lipca, 2020

Projektowanie własnego domu jest dla wielu z nas ogromnym wydarzeniem, gdyż prowadzi do spełnienia marzeń. Decydując się na kupno, czy też budowę domu musimy zadbać nie tylko o jego wykończenie wewnątrz, ale także na zewnątrz. Zależnie od tego jaki styl preferujemy i jak ma wyglądać docelowo nasz dom, dobierane są różnego rodzaju dodatki oraz elementy wykończenia. Wnętrze domu, mimo że zazwyczaj współgra z jego zewnętrzną stroną, nie zawsze musi zostać wykończone w tym samym stylu. Przykładem są niewielkie domki w naturalnym środowisku, które posiadają drewnianą elewację, przez co są odbierane przez innych jako przytulne i rodzinne, natomiast wewnątrz styl jest nowoczesny. Materiał na elewację jest jednak jednym z ważniejszych kwestii dotyczących wykończenia zewnętrznej części budynku. Istnieje wiele rozwiązań, które stosowane są przy elewacjach, a w obecnym czasie dużym trendem staje się łączenie ze sobą wielu różnych struktur i faktur.

Tynk elewacyjny

Tynk elewacyjny jest najpopularniejszą formą wykończenia elewacji budynków w Polsce. Swoją popularność tynk elewacyjny zawdzięcza dużej różnorodności zarówno kolorów jak i rodzajów oraz możliwości zacierania. Dodatkowym plusem tego typu wykończenia elewacji jest stosunkowa niska cena materiału przy zachowaniu dobrej jakości produktu. Tynk elewacyjny nie jest trudny w nakładaniu, a jego dużą zaletą jest trwałość gdy odpowiednio go dobierzemy. Za najtrwalsze pod względem wytrzymałości uznaje się tynki akrylowe, natomiast po drugiej stronie najczęściej stawiane są tynki mineralne. Inaczej jest w przypadku warunków atmosferycznych gdyż przy mrozach oraz słońcu zdecydowanie bardziej sprawdzają się tynki mineralne, jednak w regionach gdzie opady są dość częste warto użyć tynku akrylowego lub silikonowego.

Elewacja z kamienia i szkła

Dużym trendem w ostatnim czasie jest bycie blisko natury, dlatego wiele osób decyduje się na duże okna, lub całe fragmenty ścian wykonane ze szkła. Szkło wykorzystywane przy elewacjach powinno być bardzo odporne na uszkodzenia. Dodatkowo należy zadbać o system ocieplenia wnętrza domu, gdyż szkło nie przepuszcza ciepła w takim samym stopniu jak mury. Elewacje z kamienia w porównaniu z elewacjami wykonanymi z innych materiałów są bardzo drogie, gdyż na rynku występują wysokie ceny zarówno materiału jak i montażu tego typu elewacji. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników kamiennych wykończeń jest skorzystanie z możliwości użycia kamienia jedynie miejscowo.

Drewniana elewacja domu

Drewno od wielu lat nie wychodzi z mody, a ostatnimi czasy na nowo zyskuje coraz większą popularność to wszystko za sprawą efektu jaki drewno nadaje pomieszczeniom oraz obiektom. Drewno wykorzystuje się przy tworzeniu elewacji sprawiając, że budynki wyglądają na bardziej przytulne, ciepłe i rodzinne. Drewno na elewacjach wymaga jednak konserwacji, a utrzymanie go w pierwotnym stanie jest wymagające. Drewniane wykończenia powinny być odpowiednio zaimpregnowane, a każde powstałe uszkodzenie powinno być naprawione jak najszybciej.

Klinkier, czyli płytki elewacyjne

Klinkiem, a dokładnie płytki klinkierowe wykonane są z gliny, która zostaje wypalona. Dzięki procesowi wypalania płytki stają się bardziej odporne nie tylko na uszkodzenia ale również na mróz dodatkowo zyskując niską nasiąkliwość materiału. Klinkier występuje w wielu kolorach, dlatego świetnie sprawdzi się przy wykończeniu niemal każdego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook