Alternatywa dla paneli drewnianych czyli panele winylowe czy laminowane
24 marca, 2020
Rolety materiałowe – jak czyścić
6 kwietnia, 2020

Podłogi drewniane są najbardziej pożądanymi podłogami w obecnych czasach ze względu na ich trwałość oraz to jak elegancki, a zarazem naturalny wygląd nadają wnętrzu. Podłoga drewniana ze względu na wrażliwy materiał wykonania musi być odpowiednio konserwowana, dlatego też nie powinna być traktowana każdego rodzaju środkami czyszczącymi, a jedynie tymi przeznaczonymi specjalnie do powierzchni drewnianych, aby nie traciła swojego koloru i wyglądała na nową, a jednocześnie zadbaną. Odpowiednio zabezpieczone podłogi drewniane nie są uciążliwe przy sprzątaniu, dlatego warto znać parę domowych sposobów na czyszczenie tego typu powierzchni w przypadku kiedy nie mamy pod ręką specjalistycznych środków, a jedynie produkty codziennego użytku. Do codziennej pielęgnacji podłogi drewnianej powinien wystarczyć odkurzacz i przecieranie powierzchni wilgotnym mopem z mikrofibry, jednak czasami woda nie wystarczy i konieczne będzie użycie silniejszych środków czyszczących w szczególności, kiedy na podłodze pojawią się tłuste plamy lub silniejsze zabrudzenia takie jak plamy z czerwonego wina.

Płyn z octem

Jednym z najbardziej znanych i najszybszych sposobów na usunięcie miejscowych zabrudzeń na drewnianej podłodze jest połączenie odrobiny octu z wodą i dowolnym olejkiem eterycznym dla zniwelowania nieprzyjemnego zapachu octu. Zastosowanie płynu tego rodzaju bardzo szybko usunie plamę i nie uszkodzi powierzchni podłogi, jednak po przetarciu plamy płynem z octem warto dodatkowo przetrzeć to miejsce zwykłą wodą i pozostawić do wyschnięcia, aby nie narażać podłogi na uszkodzenia związane z długotrwałym działaniem silnego roztworu.

Czarna herbata

W przypadku ciemnych podłóg drewnianych świetnie sprawdzi się czarna herbata zarówno ta w saszetkach jak i zwykła sypana. Do przygotowania płynu potrzebna jest jedna szklanka wrzątku i sześć torebek czarnej herbaty, którą należy zaparzać około dwudziestu minut, a następnie wymieszać z półtora litra wody. Tak przygotowany środek czyszczący nadaje się jedynie przy ciemnych podłogach drewnianych ze względu na intensywny kolor. Po użyciu tego środka na jasnej powierzchni można zaobserwować zmianę koloru podłogi oraz odbarwienia, które nie są pożądane.

Soda oczyszczona

Dzięki sodzie oczyszczonej z łatwością można pozbyć się wyjątkowo trudnych do usunięcia plam, zarówno tych tłustych jak i wyjątkowo uciążliwych do wytarcia takich jak ślady po czerwonym winie, jednak ważne jest aby stosować sodę oczyszczoną miejscowo, gdyż może doprowadzić do uszkodzeń. Najlepiej jest stosować sodę oczyszczoną w połączeniu z niewielką ilością wody oraz soku z cytryny, jednak sugerowane jest, aby po procesie czyszczenia, powierzchnię dokładnie przemyć wodą, tak aby nie było na niej stworzonego domowym sposobem środka. Całą podłogę można dodatkowo przetrzeć oliwą z oliwek, która w połączeniu z wodą i wybranym dowolnie olejkiem eterycznym pozwala pozostawić podłogę drewnianą błyszczącą i zabezpieczoną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook