Panele dekoracyjne 3D – skąd bierze się ich rosnąca popularność?
19 kwietnia, 2019
Jakie są zalety termodrewna?
8 maja, 2019

Podłoga z bambusa prasowanego może wciąż dla wielu z nas wydawać się pomysłem dość nietypowym. Do tej pory materiał ten kojarzył nam się głównie z elementami wystroju mieszkań, rośliną ozdobną, czy materiałem, z którego wykonuje się wędki. Jednakże, gdy potrzebujemy naprawdę solidnej podłogi, która jest ponadczasowa i estetyczna, z pewnością powinniśmy przyjrzeć się temu egzotycznemu drewnu, jakim jest bambus.

Podłoga z trawy?

Bambus jest rośliną rosnącą powszechne w rejonach tropikalnej monsunowej Azji, gdzie od setek tysięcy lat pozyskiwany był jako budulec, służący do budowy mieszkań ze względu na swoje właściwości termiczne. Natomiast w naszym kręgu kulturowym do dziś dnia panuje przekonanie, że bambus to po prostu olbrzymia trawa.

Bambus zaliczany jest do gatunku traw drewniejących o bardzo szybkim przyroście. Swoim wyglądem może zbliżać się do drzewa, krzewu czy kępy porastającej podłoże, a jego odmian są setki. Już po 4-5 latach w zrostu łodyga bambusa nadaje się do ścięcia i obróbki mechanicznej, dlatego zalicza się do najszybciej rosnących roślin na świecie – niemalże 100% swojej wysokości zaledwie w 2-3 miesiące! To czyni ją również jedną z najbardziej ekologicznych roślin na świecie, ponieważ jego eksploatacja nie niszczy zasobów leśnych Azji. Ponadto pochłania 5 razy więcej dwutlenku węgla od innych rodzajów drzew, wytwarzając przy tym aż 35% tlenu więcej od nich. Dlatego z czystym sumieniem możemy pozwolić sobie na meble oraz podłogi z bambusa prasowanego.

Czy pod względem twardości podłogi bambusowe nie mają sobie równych?

Tak. Dzieje się tak za sprawą produkcji podłóg z bambusa prasowanego. 6-letnie łodygi bambusa ścina się na pasy, a potem poddaje obróbce termicznej, dzięki czemu jego właściwości ulegają zmianie. Struktura drewna robi się spójniejsza, kolor ujednolica się, a poziom jego wilgotności zmniejsza się. Następnie drewno suszy się i prasuje pod ciężarem kilku setek tysięcy ton, przez co materiał zagęszcza się i uzyskuje swój ciężar oraz odporność. Następnie drewno cięte jest na fryzy i lakierowane kilkoma warstwami lakieru. Taka produkcja bambusa prasowanego pozwala na użytkowanie podłogi przez 15-25 lat, jeśli będziemy o nią odpowiednio dbali.

Podłoga z bambusa prasowanego jest w najtwardszą podłogą dostępną, a do tego atrakcyjną cenowo.

Zobacz także: Jaka podłogę wybrać jeśli posiadamy zwierzęta domowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook