Jak czyścic żaluzje wewnętrzne?
Luty 23, 2020
Wiosenne porządki, czyli jak uporządkować taras drewniany na wiosnę?
Luty 28, 2020

Styl retro nawiązuję swoją stylistyką do wnętrz z lat 50 i 60 ubiegłego wieku.  Obecnie rzadko występuje  w czystej postaci i uzupełniany jest nowoczesnymi dodatkami. Najlepiej sprawdzi się w  przestronnych pomieszczeniach, ponieważ meble w  tym stylu należą do ciężkich i masywnych. Jak dobrać dodatki i podłogę, aby uzyskać niepowtarzalny klimat stylu retro?

Jak wprowadzić styl retro do wnętrz?

Urządzając nasze mieszkanie w stylu retro mamy dwie możliwości – albo wybieramy dodatki i meble wzorowane na ten styl, albo używamy mebli i dodatków rzeczywiście pochodzących  z tamtego okresu. Styl retro uwielbia srebrne sztućce i zastawy, lustra z ręcznie rzeźbioną ramą, stare masywne zegary, ściany dekorowane wzorzystymi tapetami oraz dywany na podłogach. Meble powinny być masywne i konieczne drewniane, stoły okrągłe lub obłe, a fotele, krzesła i kanapy tapicerowane. Jeśli chodzi o podłogi w stylu retro z reguły dominują  w nim klasyczne drewniane parkiety, nieco rzadziej drewniane mozaiki.

Zobacz również: Jaką podłogę drewnianą wybrać do stylu kolonialnego?

Jaką podłogę drewnianą wybrać do wnętrz w stylu retro?

Styl retro uwielbia postarzane podłogi drewniane, z wyraźnie zarysowanymi sękami i słojami, które imitują ślady wieloletniego użytkowania. Nawiązujące  do stylistyki dawnych lat podłogi drewniane układane w jodełkę lub mozaikę przywracają modę na podłogi rodem ze starych kamienic.

Klasyczne parkiety drewniane układane w  jodełkę wpasują się zarówno do wnętrz retro z nowoczesnymi dodatkami,  jak i tych idealnie odwzorowujących ten styl.  Jeśli nie jesteśmy posiadaczami oryginalnego parkietu drewnianego wybierzmy całkiem nową podłogę koniecznie w  odcieniu jasnokremowym lub bielonego drewna. Podłogę taką dodatkowo możemy postarzyć za pomocą szczotkowania lub szlifowania poprzez delikatne ścieranie wierzchniej warstwy. Dzięki temu niejako odkryjemy  i uwydatnimy naturalny rysunek drewna, jego usłojenie i fakturę, dzięki czemu będzie wyglądała, jakby była użytkowana przez lata.

Jeśli zależy nam na jeszcze lepszym odwzorowaniu niebanalnego stylu retro pokuśmy się o wykonanie podłogi drewnianej z mozaiki. A zatem wybierzmy nie jeden wzór i odcień deszczułek, a wiele różnobarwnych. Uzyskamy dzięki temu efektowną podłogę drewnianą z mozaiki, zachwycająca wyglądem, która  silnie narzuca styl całemu pomieszczeniu w  stylu retro.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook