Co warto wiedzieć przed położeniem podłogi świerkowej?
17 września, 2019
Co powinniśmy wiedzieć o zakupie podłogi drewnianej?
2 października, 2019

Większość z nas decydując się na położenie drewnianej podłogi w mieszkaniu lub domu z reguły idzie w kierunku standardowych jasnych kolorów. Jednakże rynek oferuje nam również odważniejsze warianty, jakimi są podłogi białe oraz podłogi ciemne. O tych pierwszych pisaliśmy już na naszym blogu. Teraz przyszedł czas, by bliżej przyjrzeć się dobrodziejstwom jakie ciemna podłoga drewniana wnosi do naszych wnętrz.

Co powinniśmy wiedzieć o ciemnej podłodze drewnianej?

Przede wszystkim ciemna podłoga drewniana sprawdza się idealnie w aranżacjach tradycyjnych, nadając im elegancji i szlachetności. Zaś w stylu nowoczesnym  stwarza niemałe pole do popisu śmiałym aranżacjom. Warto przy tym pamiętać, że ciemne kolory z natury absorbują dużo światła, dlatego położenie ciemnej podłogi drewnianej będzie najlepszym rozwiązaniem w dużych przestrzennych miejscach. Z tego też względu warto zwrócić uwagę na kolory ścian. Najlepiej pomalować je w tradycyjne biele, beże lub jasne szarości. Nie oznacza to jednak, że nie możemy poeksperymentować i nadać wnętrzom nowocześniejszego rysu, malując jedną ze ścian na bardziej wyrazistsze kolory.

Równie istotne, co ściany są również meble. To one są odpowiedzialne za budowanie stylu, w jakim aranżujemy pomieszczenie. Ponieważ ciemna podłoga drewniana pochłania dużo światła, o czym już wspominaliśmy, także meble powinny być jasne. Decydując się na aranżacje wnętrza w klasycznym czy kolonialnym stylu wybierzmy meble masywne i drewniane. We wnętrzach nowoczesnych do ciemnej podłogi drewnianej idealnie pasują meble o prostym, geometrycznym kształcie ze szklanymi witrynami.

Fakty o ciemnych podłogach drewnianych

Ciemna podłoga drewniana z pewnością ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że ciemne drewno brudzi się szybciej. Jest to oczywiście nieprawdą – każdy z tych kolorów brudzi się w tak samo. Faktem jednak, jest że na ciemnej podłodze drewnianej kurz jest bardziej widoczny. Dlatego też trzeba je regularnie traktować preparatami do pielęgnacji podłóg drewnianych. Mitem jest też, że absolutnie nie powinniśmy układać ciemnej podłogi drewnianej  w małych pokojach. Jeśli zastosujemy w nich jasne ściany i meble, przełamując je żywszymi kolorami w postaci dodatków z pewnością stworzymy harmonijne i przytulne wnętrze.

Zobacz również: Czy biała podłoga to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook