Czy warto posiadać podłogę z sosny?
11 września, 2019
Ciemna podłoga drewniana w naszych wnętrzach?
26 września, 2019

Wielu z nas układając podłogę drewnianą decyduje się na twarde gatunki drewna rodzimego takie jak buk, dąb czy jesion. Warto jednak wziąć pod uwagę inne możliwości, wybierając podłogę z rodzimych gatunków drewna miękkiego. Gatunki iglaste, a wśród nich najpopularniejsze sosna i świerk, cieszą się ogromnym zainteresowaniem w meblarstwie. Są również wdzięczny materiałem do układania podłóg drewnianych. Komórki drzew wiecznie zielonych są dłuższe niż w przypadku drzew liściastych, a to przedkłada się na ich łatwość obróbki i procesy produkcyjne. Dziś przyjrzymy się podłodze drewnianej ze świerku.

Trwałość i wytrzymałość

Główną zaletą świerku jest jego lekkość i miękkość. Z tego względu jest powszechnie stosowane zarówno do produkcji mebli, wykańczania podłóg i schodów, jak i do produkcji masztów, okien i dobrego jakościowo papieru. Wykazuje dużą podatność na barwienie, malowanie (bardzo szybko schnie) i licowanie, jednakże nie nadaje się do polerowania.

Świerk jest gatunkiem powszechnie występującym w Polsce, przez co jest łatwo dostępnym, a w konsekwencji tanim materiałem na podłogę drewnianą. Wykazuje nieznacznie gorsze parametry niż sosna. Z drugiej strony dobrze reaguje na suszenie i wykazuje małą skłonność do pękania i wypaczania się, rzadko pęka i jest bardzo stabilne. Dodatkowo drewno świerku nie żółknie tak mocno jak drewno sosny. Niestety drewno świerkowe jest mało odporne na warunki atmosferyczne oraz jest podatne na atak owadów i grzybów. Podłoga świerkowa, mimo swoich wad, dobrze zaimpregnowana i odpowiednio pielęgnowana z pewnością posłuży na lata.

Zobacz również: Czy warto posiadać podłogę z sosny?

Bardzo popularna odmianą świerku pospolitego jest świerk skandynawski. Drewno tej odmiany charakteryzuję się bardzo jasna barwą dlatego powszechnie nazywa się go drewnem białym. Wykazuje lepsze parametry techniczne niż świerk pospolity – ma mała gęstość i dużą miękkość, jednak jest bardziej odporny i wytrzymały. Zdecydowanie też lepiej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak wilgoć, deszcz i wiatr niż rodzimy świerk.

Estetyka

Drewno świerku charakteryzuje się jasną, żółtawą, a nawet białą barwą. Posiada regularnie rozmieszczone słoje i drobniejsze sęki niż sosna. Dzięki tym właściwościom podłoga świerkowa rozjaśnia każde wnętrze oraz nadaje im przestrzenności i elegancji. Podłogi świerkowe są bardzo popularne w stylizacjach skandynawskich, w których dominuje świerk skandynawski oraz świerk bielony. Drzewka świerkowe są powszechnie używane jako drzewka bożonarodzeniowe, dlatego też zapach, których wydziela podłoga świerkowa wprowadzi do naszych wnętrz atmosferę ciepła i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Facebook